TYPY  MRTVIC

07.01.2022

Dělení cévních mozkových příhod 

Důležité je upozornit na to, že "cévní mozková příhoda" je oficiální lékařský název, který vyjadřuje, že tato nemoc souvisí s cévami, cévními chorobami a nemocemi krve. Také se používá název "iktus" (ictus). Odtud pochází název "iktová jednotka", což je oddělení, specializované právě na iktus.
Existují ale ještě další názvy a lidová vyjádření toho, že k cévní mozkové příhodě došlo a co způsobila. Nejčastěji "mrtvice", "pepka", "trefil ho šlak", "kleplo ho". Čeština zná hodně vyjádření toho, co, proč a jak nás postihlo. Zvídavější mohou pátrat i v jiných jazycích. Vždy je to ale něco jako úder, rána s následkem poškození mozku. ("udar", "stroke", ...)
Základní rozdělení je na tzv. ischemické a hemoragické příhody. Vždy ale dojde ke špatnému zásobení cílové tkáně, resp. orgánu kyslíkem a živinami.
Ischemie je obecně nedokrvení jakékoliv tkáně. U mozku je o to závažnější o to, že při trvání několika minut dochází až k trvalému poškození mozkových buněk. To poškození je tzv. infarkt, který znáte nejspíš v souvislosti se srdcem.
Hemoragie je krvácení, při kterém dojde k poškození mozkové tkáně vylitou krví.
U ischemických cévních mozkových, kterých je cca 80% všech, lze léčit některé velice úspěšně tzv. trombektomií (odstraněním ucpávky), nebo jejím rozpuštěním.
U jakékoliv cévní mozkové příhody ale hraje rozhodující úlohu čas (viz článek FAST 
Pro ty, kteří chtějí vědět víc, jsem napsal článek "PŘÍČINY CMP PODROBNĚJI".