Rozhovory a videa

NIKDO TO NEČEKAL
NIKDO TO NEČEKAL

ZÁKEŘNÁ MRTVICE
Cévní mozková příhoda (mrtvice), poškozující mozek, dokáže v okamžiku změnit dosavadní život. Stejně tak i každé vážnější onemocnění. Rakovina (prsu, prostaty, plic,..), záněty (mozku, střev, plic,...), infarkt srdce. Je mnoho dalších nemocí, které dovedou dokonale zkomplikovat poklidný, dobře fungující, život, hlavně rodinný.
   Zákeřnost spočívá zejména v tom, že na ně člověk není připraven. Často ani neví, že nějaká taková nemoc existuje a najednou s ní musí bojovat.
   Měl jsem tu možnost spolupracovat při vytváření dokumentů, které pomáhají rozšiřovat povědomí o těchto číhajících nebezpečích. Jeden se týkal mýtů, domněnek a "jedna paní povídala" a druhý přímo mé mrtvice. Kdo se ptal v obou rozhovorech byla vám jistě známá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková. Myslím, že je skvělé, že se této úlohy ujala právě ona, protože si sama taky prošla "peklem" a bojuje dál.
Odkazy na tyto rozhovory jsou zde: "MÝTY", "VLASTNÍ ZKUŠENOST S MRTVICÍ".
Svolení s jejich umístěním na tento web mi dala ing. Klára Bílá-marketingový specialista pojišťovny VZP.

Každý je jedinečný
Svým životem, svojí nemocí.
Aby neurolog přežil mrtvici, a ještě byl schopen o ní mluvit, to se často nestává.
Byl jsem osloven několika novináři. Někteří .... no nebudu pomlouvat. Ale ti druzí (vlastně první) myslím odvedli dobrou práci. Přišli připraveni, tzn. věděli, co to cévní mozková příhoda je (CMP) a byli schopni se ptát cíleně, konkrétně.
Rozhovory s nimi vám předkládám. Jen některé, protože můj příběh není příliš "košatý" a některá fakta se tak opakují. Byl jsem účastníkem i několika živých vystoupení.  To, co (a jak) jsem řekl, je pochopitelně odpovídající mému stavu, ve kterém jsem rozhovory poskytoval. Především mým tehdejším pocitům. Vždy jsem se snažil kromě svého "zážitku" seznamovat s "tou mrchou zákeřnou", přepadající lidi ze zálohy. Tak ji nazvala jedna kamarádka a myslím, že zcela přiléhavě.
   Vám by to mělo pomoct k pochopení vašich blízkých, kteří se s mrtvicí perou.

Tento dokument natočil pan režisér Jan Šípek téměř tři roky po mé CMP (2011). "Spoluherci" jsou další čtyři pacienti po mrtvici. Jsou různých původních profesí . Je vidět, že mrtvice si nevybírá, a že je za sebou schopna  zanechat pestré následky, se kterými se každý vypořádává po svém. Film i dokládá, že tato krizová situace člověka přivádí k zamyšlení i nad otázkami, kterých by si dříve ani nevšiml.

       MUDr. Václav Lukáš, dr(zavináč)pomrtvici.cz, +420 775 5415424, www.pomrtvici.cz