Životní styl a rizikové faktory nemocí

08.03.2022
Jez, aby ses najedl
Jez, aby ses najedl

  neovlivnitelné faktory :
- Věk. samozřejmě patří mezi ty neovlivnitelné. Mladší člověk zvládá obecně zátěž lépe, starší je zranitelnější.
- Pohlaví. Ženský a mužský organizmus jsou pochopitelně rozdílné. Jsou ovládány a řízeny jinou hormonální "sestavou", a každý tedy reaguje na stejné podněty trochu jinak. Nejen duševně, ale i tělesně. Proto i výsledek bývá značně rozdílný.
- Dědičnost. Je-li v rodině nějaká "dědičná nemoc", je větší pravděpodobnost, že se objeví i u potomků. O to víc je třeba poslouchat rady odborníků, protože mnohému lze úspěšně zabránit pomocí "ovlivnitelných faktorů" To je těch, které máme ve své moci. 

ovlivnitelné faktory :
K nim je napsáno na internetu hodně článků. Souhrnně je to často zmiňovaný zdravý životní styl.- Správná výživa. Rady "Jez do polosyta, pij do polopita", "Snídani sněz sám, oběd s přítelem a večeři daruj" mají stále platnost. Člověk nepřítomně zírající večer do lednice "co by slupnul" většinou nemá hlad, ale chuť.
- Pohybová aktivita. Není mnoho, co dodávat. Nejen, že se zvyšuje kalorický výdej, ale udržuje taky tělesnou schránku schopnou pohybu.
- Kouření je jasným rizikovým faktorem u mnoha nemocí.
- Nadužívání alkoholu, zejména tvrdého, způsobuje těžké poškození jater a to tzv. encephalopatii. To je toxické poškození mozku látkami, které nemocná játra nezlikvidovala.
- Duševní hygiena je poměrně zapomínaná složka zdravého života. Člověk, který chce být zdráv, by měl umět odpočívat a kompenzovat tak stresující vlivy.