Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Ictus ve Spanelsku

Datum: 31.07.2018 | Vložil: Ivana

Dobry den, zijeme s manzelem uz dlouho na Costa Brava, az na vysoky tlak byl celkem zdravy, ted v kvetnu prodel mozkovou prihodu, do 4 hod. byla provedena na spec.klinice v Barcelone operace, je celkem bez nasledku (i kdyz nebyl schopny mluvit a mel klasicke priznaky na prave casti tela). Na Ipce byl 24 hod., pak jeden den na normalnim odd. a treti den nas poslali domu (150 km vlakem, on v pantoflich - zazitek...). Ted mel tri mesice strojek EKG - vsechno v poradku). Problem je, ze od propusteni z nemocnice jsme nemluvili s lekarem - pri kontrolach mu delali jen kontrolni EKG) a ted ma prijit az koncem rijna. Vime, ze by nemel kourit, drzet dietu a to je vse. Trochu hur chodi ale hlavne malo mluvi - byl vdycky bavic spolecnosti a vesela kopa a ted vetsinou jen sedi a usmiva se. Taky hodne spi - cca 15 hod. denne a ma problemy s pameti. Vubec nevim, jestli ho v tom mam nechat, nebo se snazit ho "rozmluvit", spolecnost ma porad rad, nikdy neodmitne kdyz jdeme na veceri ap.- ale jen sedi a usmiva se. Vsichni rikaji, ze je to nekdo jiny a ja nevim, co s tim. Poradite? Muzem treba cestovat? Jsme oba z Moravy - on uz tam ale nechce. Nechce vlastne nikam. Ma 67 let a procestoval toho uz hodne ale jeste jsme meli spoustu planu - je kapitan a chteli jsme projet s plachetnici mista, kde jeste nebyl - sice jsem mu na mori vzdycky verila ale ted nevim. Vim, ze jsou na tom lide mnohem hur a ze mel stesti, ze to dopadlo takhle - ale jsem fakt bezradna. Dekuji za jakoukoliv odpoved a zdravim, Ivana

Re: Ictus ve Spanelsku

Datum: 06.08.2018 | Vložil: Vendula

Dobrý den, dovolte, abych jako klinický logoped, který pracuje v Hamzově odborné léčebně v Luži-Košumberku s pacienty po cévních mozkových příhodách, reagovala na Váš dotaz. Nevím, jak ve Španělsku, ale v ČR mají pacienti možnost rehabilitovat všestranně, tj. i schopnost komunikace. K tomu slouží kliničtí logopedi v nemocnicích, léčebnách, lázních, ale i v ambulancích klinické logopedie. Myslím, že ve Španělsku by to mělo být obdobně. Je potřeba zjistit, o jaký typ poruchy komunikace se jedná. Řada pacientů má narušené i porozumění, nejen vyjadřování. Komunikaci je pak potřeba rozvíjet všestranně se zaměřením na rozvoj porozumění, vyjadřování, čtení, psaní... Ale rozvíjíme i další funkce, řada pacientů má narušené vnímání vlastního těla, prostoru, zrakové vnímání. Trénujeme další kognitivní funkce, zejména paměť. K tomu slouží i na internetu webové stránky přístupné veřejnosti, kde je řada konkrétních cvičení, která byste mohla s manželem zkusit. Podívejte se na stránky www.vzpominkovi.cz Stránky jsou primárně určeny pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, ale cvičení, která tam najdete v sekci "Materiály pro pacienty a pečující" , jsou dobře použitelná i u pacientů po cévní mozk. příhodě. Cvičení tam najdete v odkazu "Cvičte si svůj mozek" a jsou rozdělena dle různé obtížnosti. Dalším typem je zpěv. Pokud Váš manžel rád zpíval, zpívejte spolu, pouštějte mu oblíbenou hudbu. Hudba je faktor, který velmi podporuje obnovu řeči a také je dobrým stimulem pro pozitivní naladění. Každopádně bych se zkusila obrátit na klinické logopedy či psychology. Jistě pro Vás budou mít další dobrá doporučení. S přáním pevného zdraví Vendula

Re: Ictus ve Spanelsku

Datum: 06.09.2018 | Vložil: dr.lukáš

Dobrý den.
Odpověď paní Venduly perfektně mapuje možnosti klinických logopedů a možné následky cévní mozkové příhody.
Ze svého pohledu neurologa, tedy spíše zkušenosti pacienta po CMP přidávám i poznatek, který není moc překvapivý. Člověk, který prodělal CMP (resp. jakýkoliv zásadní zásah do zdraví) také mění svůj postoj k životu. Většinou se spíše "stáhne" ze všednodenních debat a mnohé "problémy" mu připadají nepodstatné, někdy až malicherné.
Společnost může navštěvovat rád, ale třeba se už tolik nezapojuje.
Příčinou může být i horší porozumění obvyklé řeči (tempu, hlasitosti, ...). Tady je dobré realizovat rady paní Venduly. Nechat manžela vyšetřit logopedem, ev. psychologem.
Dalším důvodem může být třeba "neschopnost vyjádřit svůj názor včas". Myslím tím vhodný okamžik zapojení se do hovoru (Než se mu podaří svůj názor vyjádřit, ostatní mu už nevěnují pozornost a mluví již o něčem jiném. Proto raději mlčí.). V tomto případě je vhodná větší trpělivost okolí.
To ale vyžaduje kontakt s odborníkem, který by Vám důvod jeho menší aktivity pomohl odhalit.
S porozuměním může souviset i horší sluch (na vině může být i obyčejná mazová zátka - "ucpané ucho" ). Vhodné je tedy i ušní vyšetření.
Těch překážek v komunikaci může být víc.
Možná je jen rozladěný z toho, jak se to zamotalo.
Že manžela nechtějí lékaři dále vidět mě trochu zaráží. Jeho proběhlá CMP zřejmě souvisí (podle toho, co píšete) s poruchou činnosti srdce?
Pokud ano, pak by měl užívat příslušné léky.
Cestování by nic bránit nemělo. Ani letadlem. Ve společnosti lidí, resp. ev. dosahu pomoci. Na moře bych se ale nevydal (myslím tím nějakou delší cestu bez viditelnosti břehu.
Další vlastní zkušenost - jsem po příhodě skoro 10 let, ale stále se se svou "nedokonalostí, způsobenou nemocí" peru. Občas i víc.
Zkuste realizovat rady nás obou a klidně mi napište na mail dr@pomrtvici.cz
Zdravím dr. Lukáš

Potíže s levou rukou

Datum: 20.07.2018 | Vložil: Jakub

Dobrý den. V 38 letech jsem prodělal hemoragickou cmp s postižením levé strany. Mám postiženou levou stranu, kognitivní funkce nijak zasažené nemám. Levá noha již začala fungovat, ale mám stále problém s hybností levé ruky,zvláště prsty. Dokáži je vědomě sevřít, ale problém dělá rozevření. Vždy ruka reaguje opačně, tj. při pokusu o rozevření se prsty svírají. Mám v úmyslu vyzkoušet akupunkturu. Nemáte nějaký tip jak rozcvičit ty prsty . Občas se mi povede je nějakým reflexem otevřít, ne však vědomě.

Re: Potíže s levou rukou

Datum: 06.09.2018 | Vložil: dr.lukáš

Dobrý den Vám přeji.
S tím lze hlavně bojovat tak, že budete ruku pasivně cvičit (tzn. třeba druhou rukou). Snažte se natahovat všechny prsty "do záklonu" (do pocitu bolesti v kloubech- dál NE). A pak dávat na rovnou plochu (třeba stůl, stehno, otevřenou do kapsy, ...).
Často taky masírujte svaly zápěstí.
Neurolog by Vám mohl napsat léky, které uvolňují svalové napětí.
dr.lukáš

Re: Re: Potíže s levou rukou

Datum: 24.10.2018 | Vložil: Jakub

Dobrý den.
Rozhodl jsem se vypůjčit si motodlahu, která bude procvičovat zápěstí a prsty. Myslíte, že může pomoci ?

Re: Re: Re: Potíže s levou rukou

Datum: 01.11.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Jakékoliv cvičení má smysl.
Vydržte co nejdéle.
A dělejte vše, co jde. Jdete správnou cestou.
dr.lukáš

Re: Re: Re: Re: Potíže s levou rukou

Datum: 12.01.2019 | Vložil: Jakub

Dobrý den,
Rukou již jsem schopen hýbat v rameni a lokti. Také prsty sevřu do pěsti.Problém mi však stále dělá prsty roztáhnout. Také se mi vrátil cit a cítím i na bříšcích prstů. Také např. cítím proud teplé vody ze sprchy. od příhody už uplynuly 2roky, nevím, zda půjde jemnou motoriku ještě zlepšit. Také jsem našel jeden bod v lokti, po jehož stimulaci ruka reaguje roztažením prstů.

Re: Re: Re: Re: Re: Potíže s levou rukou

Datum: 07.02.2019 | Vložil: Milan

Jakub rozhibal si tie prsty

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Potíže s levou rukou

Datum: 08.02.2019 | Vložil: Milan

Jakub i já mám problem taki prosim ozvi sa mi

Záznamy: 81 - 90 ze 527
<< 7 | 8 | 9 | 10 | 11 >>

Přidat nový příspěvek