Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: Re: Re: Re: LDN

Datum: 25.07.2012 | Vložil: Václav

Hezký den Vám přeji.
Chci Vám popřát k pokrokům.
Nevymlouvejte mu nic. Neurologovi to ale řekněte a požádejte o odbornou pomoc (psychiatr, psycholog).
Je dobře, že komunikuje. Sice se mu to trochu plete, to by ale mělo souviset s proběhlou příhodou.(jizva po říznutí je také chvilku vidět, než se zahojí). Protože mrtvice vzniká díky horšímu vyživení mozku (blíže můj článek- https://www.pomrtvici.cz/news/mrtvice/), je pravděpodobné, že v rámci ní dostávaly málo živin i ostatní části mozku. Než se to dá do přijatelného pořádku, může to déle trvat. Proto na něj stále mluvte, komunikujte s ním. Až bude doma, můžete mu pořídit "cvičící program". Sám jsem s ním cvičil a "v hlavě se mi rozsvítilo". https://www.pomrtvici.cz/news/cviceni-mozku-mozkovy-trenink-nova-pomucka/
Alzheimerova choroba https://www.pomrtvici.cz/news/demence-alzheimerova-nemoc/) je něco jiného než "prostá demence". Nicméně to zatěžuje stejně. Dostatek výživy a přípravků na zlepšení zásobení kyslíkem by mohl přinést zlepšení (podpořit jej). Hlavní je však neustále mozek cvičit ! (To prospívá všem věkovým skupinám i profesím)
O konkrétních přípravcích se raději poraďte ( i s někým jiným :-) ).

luk

Re: LDN

Datum: 08.11.2017 | Vložil: Květa

Váš příspěvek je sice už z roku 2012, ale potřeuji se zeptat, protože jsem ve stejné situaci. Partner je už téměř 14 dní v LDN. Prosím Vás, s manželem Vám pomáhal jen zeť nebo jste měla ještě nějakou ošetřující sestru? Co rehabilitace doma? Prosím o odpověď!

Mozková příhoda?????

Datum: 25.06.2012 | Vložil: Věra

Dobrý den chtěla bych poprosit o názor zkušenějších či lidí,kteří prodělali mozkovou mrtvici.Je mi 27 let a v březnu mě přepadli silné bolesti hlavy a přestávala jsem vidět.Zašla jsem k lékaři ten mi předepsal Betahistin a za týden jsem šla na kontrolu.Bolesti vždy přišli ráno někdy odpoledne.Po týdnu jsem to opět řekla lékaři a ten mi předepsal k Betahistinu ještě Algifen s tím,že když to zase do týdne nepřestane,tak že už tam nemám chodit.Ono to přestalo.Dnes ta silná bolest přišla znovu,přestávala jsem vidět a nemohla jsem mluvit.Nešla mi vyslovit nějaká slova a měla jsem zívratě.Mám strach jestli se nemůže jednat o přicházející mozkovou příhodu.Nevím zda znovu navštívit lékaře,který mě příjde,že to comu říkám mi ani nevěří.Děkuji za rady a názory.Jěště doplním,že mívám v hlavě takové příjemné mravenčení....

Re: Mozková příhoda?????

Datum: 26.06.2012 | Vložil: Václav

Hezký den přeji.
Pochvala za to, že se nenecháte odbýt.
Děkuji za tento dotaz, který postrčí mé odhodlání, napsat více o VAROVNÝCH PŘÍZNACÍCH, které mohou být předzvěstí větších problémů. Je příznivější plašit se zbytečně, než něco zanedbat. Měla byste být vyšetřena a převzata do péče NASLOUCHAJÍCÍM lékařem a být raději řádně vyšetřena.
Do mailu mi , prosím, napište , kde bydlíte. A soukromě se Vás pak mohu zeptat konkrétněji, ev. Vám pomoci. Pokud se domluvíme na čase, můžeme si popovídat podrobněji i na SKYPE (?). ( nebo mi zavolejte,
Václav

mrtvice

Datum: 05.06.2012 | Vložil: Eva

Maminka prodělala "menší" mrtvici. Příznaky - nevolnost, problémy s řečí, dezorientace, viděla jen najedno oko po té bolest hlavy. Umístěna na neurologii JIP, zde dva dny po té po 4 dnech propuštěna domu. Komunikuje normálně, hůře chodí /napadá na jednu stranu, motá se/. Zajímá mě, jak dlouho trvá stav velké únavy, který maminku trápí /téměř jen spí/ k tomu má pocit nafouklé hlavy, stavy jako v kocovině, bolesti hlavy, motání hlavy. Je vše toto v normě a jak dlouho bude trvat, než tyto stavy odezní? Moc děkuji za vaši odpověď. Eva eventuelně na mail ev.slabova@volny.cz

Re: mrtvice, častý dotaz a odpověď na něj

Datum: 06.06.2012 | Vložil: Václav

Hezký den Vám přeji.

Velmi těžká odpověď. Především proto, že mrtvice (i jakékoliv poškození mozku) je značně individuální. Nevím také, zda a s jakými nálezy bylo provedeno ev. CT, MRI, či jiná vyš. Činit tedy jakékoliv závěry, prognózy je nesnadné a přinejmenším nezodpovědné (píšu o tom podrobněji v několika článcích na tomto webu ("informace, pomoc"). Můj tatínek (věk 84 let) měl zhruba před třemi týdny "lehkou mrtvici" (byl lehce zmatený, hůře hýbal končetinami), po nutných vyšetřeních byl vzhledem k úpravě stavu již propuštěn domů. Nyní jsou patrné pouze drobnosti ve smyslu odchylek od normálu. Ty však vidím pouze já - neurolog.
K Vaší mamince. Mrtvice je obrovská zátěž (někdo to přirovnává "přejetí náklaďákem"). Po takovém prodělaném, byť lehčím, zásahu do organizmu, může být samozřejmě hodně unavená a spavá. Je pochopitelné, že mladší a odolnější jedinci se "otřepou" rychleji. Veškeré prognózy tak vycházejí hodně z praxe. V případě Vaší maminky bych předpokládal, že by se mohla zlepšit poměrně rychle (tady se měří čas spíše na týdny, než dny - může ale příjemně překvapit). Zatím o ni pečujte, mluvte s ní, nechte ji spát, když chce (taky do dneška spím déle, než dříve - zpočátku i skoro 12 hodin), dobře ji vyživujte. Na stránky také zveřejním mé velmi dobré zkušenosti s jedním, jak já říkám "cvičícím programem". Doporučuji ho nejen nemocným, ale i všem, kteří si chtějí "zlepšit mozek".

Luk

co dál s pacientem po operaci mozku-rehabilitace

Datum: 02.06.2012 | Vložil: Jana Nováčková

dobrý den,mám muže po operaci mozku/úraz 23.3.2012/,kde ho po 7dnech převezli do spádového špitálu na ARO,pak na JIP, Občas otevřel obě oči, z nevysvětlitelných důvodů ho před 14dny odvezli do LDN,která nemá žádné přístroje!!!!,muž má výživovou kanylu,tracheo,/okamžitě po 4dnech,a naší návštěvě,kdy tam byl bez přístrojů a tam jeho stav byl hrozný,ho na můj popud okamžitě převezli zpět na JIP,kde je doted.Myslím,že mu ublížili.Je vlastně stále v nějakém stavu VIgilní koma?Má snahu vypláznout jazyk,mrká,když nás vidí,reaguje na fyzické doteky-masáže na vnitřních stranách nohou a rukou,ale ted otvírá pouze 1oko,natáčí hlavu a jakoby chtěl něco říct.Píši asi zmateně,ale jsem úplně ze všeho i z přístupu tamních lékařů bezradná.Můžete poradit,zda ho můžu nechat převézt na pracoviště,kde by se mu ještě více věnovali?/rehabilitace/Bydlíme na Moravě.Děkuji J.Nováčková

Re: co dál s pacientem po operaci mozku-rehabilitace

Datum: 03.06.2012 | Vložil: Pacient po operaci mozku

Vážená pani Nováčková. Přát Vám hezký den není asi to pravé. Proto se ihned pustím do odpovědi.
Váš stav zcela chápu, dovedu si ho představit. Morava je velká. Pro bližší nasměrování do příslušného zařízení, či ústavu bych rád znal bližší místo, kde byl operován, resp., kde se pak pohyboval. Mám přátele - lékaře po celém bývalém Československu, takže bych mohl třeba zjistit a poté poradit více. Zajímaly by mne také bližší údaje ( věk, zdravotní stav- ev. další nemoci . . . ). Chcete-li být více v soukromí, můžete klidně napsat rovnou na můj mail v rubrice "NAPIŠTE MI PROBLÉM".

luk

pribuzna

Datum: 31.05.2012 | Vložil: Horakova Raisa

Ahoj,Vasku. Hezky clanky a tak dal bojuj my budeme s tebou.

Re: pribuzna

Datum: 31.05.2012 | Vložil: Václav

Děkuji za povzbudivá slova. Je-li web tak dobrý, nezbývá, než o tom říci i dalším. . . i zdravým.

václav

Záznamy: 601 - 610 ze 613
<< 58 | 59 | 60 | 61 | 62 >>

Přidat nový příspěvek