Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Samomluva

Datum: 05.02.2013 | Vložil: Václav

Hezký den Vám přeji Karolino.
Je dobře, že píšete. Myslím, že zde není prostor na to, abych se vyptával na všechny podrobnosti maminčina života. Proto se domnívám, že maminka, zvláště, uvědomuje-li si sama, že vše není v pořádku, by měla mluvit s dobrým psychologem. Zejména, pokud opakovaně prohlašovala, že si něco udělá. To je vždy vážné. Není možno nad tím mávnout rukou. Není společenskou újmou, požádá-li člověk o pomoc odborníka. S bolavým kolenem jdete také za odborníkem-ortopedem. Takto vyhrožovat má často hlubší důvody a opakuji: Je dobře, že jste se ozvala. Ještě mi napište (třeba do mailu), kde maminka bydlí. Abych Vám třeba někoho doporučil.
luk
p.s. Co nejdříve !!!

Skupinová setkávání

Datum: 31.01.2013 | Vložil: Simona Poláchová

Dobrý den,
jelikož se o této možnosti rehabilitační péče často všeobecně neví, dovolím si zde upozornit na možnost skupinových setkání osob s poruchami řeči jako následkem cévních mozkových příhod. Tato pravidelná setkání jsou pro tyto lidi velmi přínosné, jelikož zde pravidelně cvičíme nejen řeč, ale také paměť, jemnou motoriku, zrakové a sluchové vnímání - tedy funkce, které bývají následkem CMP zasaženy. Největším přínosem však pro lidi po CMP je společenský kontakt s lidmi s podobnými problémy, možnost sdílení starostí, ale i radostí a pokroků. V Brně vede tato setkání Občanské sdružení LOGO, každé úterý od 11:00-12:30. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, anebo byste se rádi došli na setkání podívat, určitě se na mě obraťte na Simona.Polachova@gmail.com, či na telefon 774191345. www.oslogo.cz

Re: Skupinová setkávání

Datum: 31.01.2013 | Vložil: Simona Poláchová

Jej, omlouvám se, že jsem to vložila do sekce Otázky a odpovědi, bohužel jsem si rozdělení sekcí všimla až následně. Každopádně i tak doufám, že informace snad pomůže:) Hezký den, S.P.

CMP a závratě

Datum: 15.01.2013 | Vložil: Marcela

Dobrý den pane doktore,
mám tatínka po CMP v říjnu 2009. Podle neurologů to byla středně těžká CMP. Byl rehabilitován v lednu 2010 na rehabilitační klinice FN Olomouc a teď momentálně je v OLÚ Paseka u Šternberka. Zasažena byla levá strana těla. Chodí tak, že se opírá o hůlku, ale stále si stěžuje na to, že má závratě. Nikdo nám zatím nedokázal poradit, jak se těch závratí zbavit. Současně má ještě diagnostikovanou CHICHS.
Děkuji moc za odpověď. Marcela

TIA

Datum: 13.01.2013 | Vložil: Michaela

DObrý den, vzhledem k tomu, že máte i vlastní zkušenost a asi víte jaké to je mít strach o zdraví, vybrala jsem si vás, protože mě zajímá Váš názor na manželově (27let) situaci. Minutý týden v Sobotu jsme ho vezla do naší nemocnice v Teplicích, která je nechvalně známá svou neprofesionalitou k pacientům. Vezla jsem ho tam s tím že měl všechny příznaky na mozkovou příhodu, ale trvali jen chvíli a na pokoji v nemocnici měl záchvat po druhé, horší ale také jen pár minut. Po všech vyšetřeních nám doktoři (ale musela jsem po třech dnech udělat rozruch v lékařáku, jinak by neřekli ani ň) řekli, že CT a ostatní vyšetření nic neukázala. ležel 2 dny na jipu, měl silné bolesti hlavy, zvracel, špatně viděl. Po týdnu ho pustili domu s diagnozou TIA. dostal léky na ředění krve, má vysoký tlak, tak i nové léky na tlak, ten měl v nemocnici večer vždy vysoký, ...v den hospitalizace až 176 na 90. teĎ ho pořád bolí hlava, hlavně v zátylku, nenechá si na ní ani sahnout, v pravém oku vidí už 3 dky jakousi tečku nebo šmouhu a bolí ho oči. brněla ho večer ruka a kousek pravé strany na krku ale koutek padlý neměl. Mám strach če se TIA bude opakovat až do té doby než přijde CPM. Obvodní lékařka ho odmítla poslat na vyšetřební mozkových cév, asi jí vyšetření krčních tepen stačí. Zítra pujdu s ním a donutím jí napsat doporučení na neuro do jiné nemocnice a doporučení na oční....protože já svého manžela jen tak nedám. Setkal jste se s tím někdy? Já váhám zda to nemůže být ještě jiná choroba, např, borelioza, nebo skříplý nerv. Jsem bezmocná, zdejším doktorům jsou místní pacienti ukradení. Děkuji ta odpověď. Míša

Re: TIA

Datum: 13.01.2013 | Vložil: Václav

Dobrý den,
NEČEKEJTE NA ZÍTŘEK, zavolejte "rychlíky". TIA je taky CMP, jenže naštěstí krátkodobá, přechodná. ("T" znamená transitorní=přechodná)
Záchrance zdůrazněte bolest v týlní krajině, poruchu zorného pole(?) a brnění ruky.
luk

Re: Re: TIA

Datum: 15.01.2013 | Vložil: Míša

S tím co mu v noci bylo nebylo by nás z nemocnice poslali do...mů. Ordinuje zde jeden arab který si myslí že si snad vymýšlíme, jeden černoch, který nerozumí vám natož vy jemu a primář, co je k vidění v pondělí a v pátek... dneska v noci necítil zase polovinu těla, nejdřív ruku, krk, půlku zad, nohu, pat to po minutě přešlo a zase za chvíli to bylo stehno, prsty u nohy....no s malým miminkem co se budí co hodinu a manželem který mě nedá strach abych usnula, je to dost náročné. to vám povím, je to mladý kluk, a já se o něj bojím. Do nemocnice jet nechtěl a doufá že má skříplý nerv nebo něco s krční páteří. Nějak mě nevnímá že tohle asi páteří nebude...a ta bolest hlavy asi taky nebude od očí. asi doufá nad jinou příčinou. dneska šel na oční....vidí už pár dní v pravém oku šmouhu co se rozpíjí, tak jsem zvědavá na co naše úžasná očařka příjde. Naše nemocnice je opravdu prochu pod úroveň ale příště jedu do Ústí, je to kousek a péče lepší....děkuji za odpověĎ já hned jak budu vidět že se něco děje tak prostě vyrazím...hned....buď ho vyšetří a nebo pošlou domu. jen nevím jestli jet už v tom stadiu kdy ho takhle v noci brní tělo, ale hlava ho nebolela. Míša a mooc pozdravuji :D

Re: Re: Re: TIA

Datum: 15.01.2013 | Vložil: Míša

A omlouvám se za hroznou gramatiku, v jedné ruce mimi a v druhé Notebook, nějak to nejde zkloubit .

Re: Re: Re: Re: TIA

Datum: 15.01.2013 | Vložil: Václav

Dobrý den,
Nepříliš pěkné zprávy.
Já se opravdu domnívám, že hrozí zhoršení. Vyražte do toho Ústí co nejdřív. Máte pravdu, že tam jsou dobří. Nejlepší by bylo, požádat někoho blízkého, aby tam s ním zajel. Buďte raději s prckem doma.
S gramatikou si hlavu nelamte. Je to pochopitelné.
luk

Re: Re: Re: Re: Re: TIA

Datum: 15.01.2013 | Vložil: Míša

Nechci Vás nějak zatěžovat vlastnímy trablemy. Asi máte vlastních víc než dost. Ale koukala jsem na ten dokument co tu o něm na stránkách píšete. Moc mě to chytlo za srdce. Všichni jste tak stateční a já Vám opravdu ze srdce držím palce a smekám před tou sílou jít dál. Bohužel manžel dnes ráno odjel na Oční a už si ho tam nechali. Doktor se divil, že ho vůbec z neurologie poslali domů. Trochu ho uklidnil a slíbil že ho nedá a příčiny se dopátrají spolu. Našli mu v tom oku krev a po následném vyšetření zjistili, že tam má jaký si otok a ten se jentak neudělá. Pošlou ho na magn.rezonanci a snad konečně jsme našli spřízněnou duši. Necítil zase polovinu těla, hlava bolela jako čert. Brečel mi doma než tam jel, že už nemůže, a že neví co se s ním děje a, pořád choval malého s tím že má starch co s námi bude. Nejraději bych mu zařídila nějakou psycholožku nebo psychiatrickou poradnu. Dobrovolně nepujde. Zkusím si dneska až za ním půjdu promluvit se sestrou a říct jí , že je manžel na sesypání jestli něco nemůže pro něj udělat. Například aby si s ním promluvil nějaký odborný psycholog v nemocnici. Je na tyhle věci dost labilní a hned se sype. Každopádně moc děkuji za vaše slova a čas. Dost mě to vždy podpoří. Držte nám palce a jsem s pozdravem :D

Záznamy: 561 - 570 ze 623
<< 55 | 56 | 57 | 58 | 59 >>

Přidat nový příspěvek