Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 22.12.2012 | Vložil: Veronika H.

Dobré poledne pane doktore,
nejnovější zprávy z Itálie jsou takové, že tracheotomie se nekonala :o) CTčko je dobré (úplně nevím co vše to znamená,ale hlavně že je dobré :o) a od včerejška už nejsou podávaná žádná analgetika, jen prášky na tlak.Díky svátkům teď toho moc vědět nebudu,ale v úterý, nebo ve čtrvtek by jsm eměli vědět více o transportu (jestli nenastane žádný krok zpět, transport by byl možný v pátek - bylo řečeno od doktorů včera :o).Všichni se za dědu modlíme, je to náš velkej bojovník a věříme, že to nevzdá a budu bojovat :o)).Moc děkuju a přeji krásné vánoční svátky, hlavně hooodně zdraví :o) štěstí a mnoho lásky
Veronika H

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 23.12.2012 | Vložil: václav

Zpráva o tracheotomii je příznivá. Informace o CT mozku je také dobrá. Super, ..."to bychom měli". Základní boj zřejmě zvládnul dobře :-). Kam ho máte domluveno transportovat? Držím palce a jsem zvědav na další zprávy.
I když smutnější, přesto pěkné Vánoce Vám i celé rodině přeji.

luk

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 31.12.2012 | Vložil: Veronika H.

Hezký nový rok pane doktore,hodně zdraví a mnoho štěstí, to ostaní už přijde samo :o)))
Tak včera nám dědu dovezli do ČR, dneska jsem se na něj byla s celou rodinou podívat a musím říct, že bych ho opravdu nepoznala - co udělají vlasy :o) (díky operaci hlavy byl oholený, teď už to měl asi 1cm dlouhé...) Jinak samozřejmně dost schodil na váze, zkoušejí mu dávat jogurt, dávat pít, což už byl trochu problém, tak snad nebude problém s polykáním, zkusím se na to zaměřit a zeptat se sestřiček zítra, jak to zvládá.
Jinak je děda v Motole (nemocnice co jste mi doporučoval, nám nevyšli, zkoušela jsme "ukecat, prosit" bohužel mi řekli, že ne, že to neni akutní stav a tak musí na Bulovku, jako jeho spádová nemocnice).
Co se týče stavu jako takového, tak je zasažena ta prává polovina těla ale paní doktorka říkala, že nohy jsou na tom dobře-hýbe s nimi) tak už je to prý jen a jen na dědovi, jak moc bude chtít a cvičit - tam si myslím, že problém nebude žádný, je to sportovec a bude bojovat,ale.... nejvíce to odnesla řeč - nemluví.Mám z něj pocit, že se jako stydí,když jsem s nim dneska mluvila, tak kýve hlavou, jako odpověď,ale jinak se ani nesnaží, tam si myslím, že nám to bude trochu bojkotovat.Měj by ale za ním docházet logoped (zítra ještě ověřím u sestřiček, případně u paní doktorky) to zase on se bude s "cizim" snažit, spíš než s námi.
Ptala jsem se jak to půjde dál, tak zatím (dokut nebude tlak na místo) tak zůstane prý na neurolog. JIP (z mého pohledu neni potřeba, neni na nic napojen), pak ho přesunou na normální pokoj a tam by to prý bylo otázka několika týdnu a pak by byl přesunut do nějakého rehabilitačního centra (to si budeme vabírat sami, nebo to půjde o zařízení které vybere nemocnice Motol?Kde jste byl prosím vy pane doktore, kde je to asi tak "nejlepší"???).
Chybí mi u dedečka takové ty jiskřičky v očičkách, přijde mi takový odevzdaný, občas protáhne obočí, což normálně používá ve smyslu, jako že neví, nebo možná... Jinak mi přišlo, že ho naše návštěva i dost vyčerpává, bylo na něm vidět, že po těch 3 hodinách, co jsme u něj byli se už hodně pak přemáhal, aby neusnul, přišel mi dost unavený.
Pane doktore, chtěla jsem se zeptat, vedete i "osobní konzultační hodiny"?
Ještě jednou vám moc děkuju, za tyto vaše tránky a za to co děláte pro nás, kteří o této nemoci VUBEC NIC nevíme, je to pro nás "ostatní" tím myslím, rodinu, známý... kteří "sdílíme" tuto nemoc/postižení (následné) s nejbližším hrozně velká pomoc (teď opravdu mluvím z vlastní zkušenosti)....děkuju moc za celou naší rodinu :o)))
Obdivuji vás za váš elán a moc a moc doufám, že náš děda do toho půjde se stejným nasazením jako vy pane doktore :o)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 01.01.2013 | Vložil: Václav

Dobrý den. Tak jsme probojovali do Nového roku. Hlavně děda udělal kus práce. Super. S přibývajícími nemoci a věkem nabývá přání "zdraví do Nového roku" větší vážnosti. Hlavně, když jste prožili poslední dny. Opravdové opory pomáhají - https://lukasvaclav.blog.idnes.cz/c/313168/Mrtvice-a-Ba-ja-ja-nasledna-pece-a-blizci.html#t2.
Je-li někdo upraven nemocí, pak často trochu jinak vypadá, to je obvyklé. Pokud jde o mluvení, mám vlastní zkušenost. Člověk může opravdu hůře pociťovat svoji jakoukoliv nedokonalost, pokud byl většinou zvyklý na něco jiného. (Před mrtvicí jsem, myslím, dobře zpíval a teď je velmi těžké, přimět mě k jakémukoliv pokusu-i když vím, že někteří lidé nedovedou ani to. Ale mě to nejde, jak bych chtěl.). Ostych v tom určitě hraje svou roli. Chce to mluvit a mluvit.
Nemocnice v Motole je dobrá volba. Na JIP ho ponechte, dokud to půjde.
Kozultační hodiny nemám. Vyžadovaly by, kromě jiného, i prostory. Bylo by to dobré, protože kontakt člověka s člověkem je jistě nejlepší, co může být. (napište mi, pokud chcete, na mail a třeba se domluvíme).
Byl jsem ve více rehabilitačních zařízeních. Velmi dobře jsem se cítil ve "VRÚ Slapy". Pobyt je hrazen i pojišťovnou. Je možno ledacos si i připlatit. I spolupobyt blízkého. Péče je intenzivní a velmi dobrá.
Konkrétněji na jejich stránkách https://www.volareza.cz/www/index.php?z=12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 01.01.2013 | Vložil: Veronika H.

Dobrý večer pane doktore,
moc děkuji za typ ohledně následné rehabilitace, hned zítra zavolám a zeptám se jak a co :o).
Dneska jsme byli za dědou a byl takový demotivovaný, pak se to zlepšilo,ale je na pokoji s pánem, co to má v hlavě trochu pomotané a tak i sestřička nám naznačila, že by v tomto případě byl lepší nadstandard (hned zítra ráno ho pojedeme zařídit).Jak je to prosím s intenzitou cvičení?Sestřička mi říkala, že logoped dochází 2x týdně (přijde mi to málo, z mého pohledu bych chtěla aspoň minimálně 4x týdně a fyzioterapeut také tak 2x týdně, což si myslím že by bylo dobré tak 5x týdně.Sestřička tedy říkala, že je to na dohodě s lékařem,ale že co ví, tak 5x týdně nikdo tam necvičí.Sestřička také říkala, že by byla možnost, že by za dědou docházel někdo na cvičení z venku (že by jsme si sami někoho našli a zaplatili).Nerada bych mu ublížila,ale zase aby moc nezahálel :o))).
Jinak to mluvení to je opravdu moc špatné,ale dneska se dost snažil, jen když už nám něco říkal po 3 tak už hávnul rukou a konec...Co se týče vnímání, tak si myslím, že je to dobré, jen nás dneska překvapil, chtěl aby jsme mu koupili bulvár Blesk a Pragowest (což nás trochu vystrašilo, ani babička nic takového nezná, možná kdysi dávno něco takového vycházelo, nebo nevím, kde na to přišel).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: těžká mozková příhoda

Datum: 01.01.2013 | Vložil: Václav

Dobrý večer,
spolupacienty si boužel člověk nevybírá. Nadstandard má výhodu soukromí, s dědou budete mít možnost být déle a častěji. Nemocniční logopedi a fyzioterpeuti jsou bohužel limitováni vlastními počty i množstvím pacientů, kteří jejich péči vyžadují.
Blesk znám, "Pragowest" nikoliv. Začínejte u jenoduchých a nejbližších údajů. Kromě úrovně těchto tiskovin je dobré, že chce číst alespoň něco. Čím byl člověk zdatnější, tím může být současný stav více deprimující, demotivující. Když si ho uvědomuje.
Dobré by bylo, kdybychom se třeba mailem domluvili na osobní setkání a ledacos vymysleli. Při rozhovoru Vás třeba napadnou i další otázky.
luk

rada

Datum: 24.11.2012 | Vložil: dr@pomrtvici.cz

Dobrý den pane doktore,
maminka je 80 letá a prodělala mozkovou mrtvici před týdnem a bez následků, ale je apatická a nejraději by ležela v posteli, než se oblékne sedí a říká, že by se jí udělalo nedobře, kdyby hned chodila, jí velmi málo a sedí a jen kouká,nevím jak ji mám přinutit něco dělat,myslím, že se jedná o depresi.Bojím se o ni.Prosím o radu.
Děkuji,
V.Doleželová/veronika_do@volny.cz

Re: rada

Datum: 24.11.2012 | Vložil: Václav

Dobrý den,
tak jsem Vám odpověděl na e-mailovou adresu
veronika_do@volny.cz.
Vrátilo se mi to ale zpět, jako nedoručitelné ? Asi jsem udělal někde chybu.
václav

Re: rada, z Vámi udaného mailu se mi to vrátilo

Datum: 24.11.2012 | Vložil: Václav

Dobrý den,

snažte se maminku "chytit" na cokoliv, co měla ráda, po čem toužila (děti, vnoučata, oblíbené věci, oblíbené písničky, oblíbenou činnost,...) To by jí mohlo "nakopnout"(především sportovní terminologie - omlouvám se, jestli Vám nesedí). Měla by cítit, tušit nějakou perspektivu.("MÍT PRO CO ŽÍT"). A, co nejdříve, přivolat psychologa.
p.s.sám jsem se s depresí potýkal rel. hodně dlouho.. Přesvědčit někoho o smyslupné budoucnosti bývá fuška. Jakmile se člověk "chytí", je to o mnoho lepší.
Držím palce.

luk

Opětovná mrtvice.

Datum: 23.10.2012 | Vložil: Lenka

Dobrý den,pane doktore.
Můj táta měl před pár dny mrtvici.Jaká je pravděpodobnost,že se mrtvice vrátí?Mám hrozný strach,že se to bude opakovat a že se mu jeho stav ještě zhorší.
Děkuji za odpověď.Lenka.

Záznamy: 541 - 550 ze 574
<< 53 | 54 | 55 | 56 | 57 >>

Přidat nový příspěvek