Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: Re: Naděje?

Datum: 30.05.2013 | Vložil: Václav

Hezký den Vám přeji Yvetto. Jsem rád, že můžete psát pozitivní zprávy. Je fajn, že Vás každý den překvapuje nějakým pokrokem. Je to, jako ta spirála, co mám v logu, Jsou to zprvu jen, často nepatrné, krůčky zlepšení. Pomalu nabírají sílu, až to člověk zvládne. Sice třeba do jiného stavu, než byl před nemocí, ale nějak. Podpora blízkých, kterou z Vás cítím, je MOC a MOC cenná a potřebná. Jen tak dál.
luk

Re: Re: Re: Re: Naděje?

Datum: 31.05.2013 | Vložil: Yvetta

Dobrý den pane doktore,
včera jsem byla za taťkou v nemocnici, celou dobu tvrdě spal, velmi obtížně šel vzbudit. Bohužel je v nemocnici směna sester, které mě už podruhé po hodině vyhodili s tím, že je večeře. Jiné sestry jsou úžasné, nechají mě tam i do 7 hodin do večera, a je jim jedno, že tátu nakrmí přede mnou. Neskutečné sledovat, jak je to o lidech, až je mi z toho zle. Včera jsem se dozvěděla od jeho bratra, že se se sestřičkami pere tou zdravou rukou, přetahuje se s nimi - víte, on nebyl v životě v nemocnici a jsem si jistá, že si uvědomuje, co se s ním děje a on je člověk neskutečně tvrdohlavý a je mu asi nepříjemné, že tam leží a ...však sám víte, jak to probíhá, když zůstane člověk ležet. Jen pro zajímavost musím říct, že jeho bratra tam odvezli s brněním nohy asi za 2 hodiny po tom, co záchranka odvezla mého otce, ale naštěstí jemu nic není, ale mají ho tam na pozorování kvůli stavu mému otce. Zapomněla jsem Vám napsat, že mi v úterý lékař řekl, že na kontrolním CT se otok mozku mírně zmenšil. Bojím se toho doktora už na cokoliv zeptat. Mohl by jste mi prosím říct, co to znamená ten otok mozku? Já jsem si vždycky myslela, že když je otok, tak je tam obsah krve a operativně se musí odstranit. Děkuji za Vaši pozornost a přeji krásný den. Zdraví Yvetta

Re: Re: Re: Re: Re: Naděje?

Datum: 04.06.2013 | Vložil: Václav

Hezký den Vám přeji.

Ano, je to tak, vše je lidech. :-( Otok je obecně "zduření tkáně" v souvslosti s přítomností většího množství tekutiny po poranění, infekci, či z jiného důvodu.
U mozku je to vlastně obdobně, jen má méně místa, než třeba oteklý kotník a proto se dříve a i déle projevují potíže, spojené s útlakem mozkové tkáně. Zpráva z CT, že " otok je menší", je tedy příznivá. Otok se neodtraňuje operačně, ale léky.
luk

Mrtvice

Datum: 29.04.2013 | Vložil: Petra

Dobrý den, před týdnem babička 72 prodělala mozkovou mrtvici. Má cukrovku a vysoký tlak, stále je na oddělení JIP, kvůli špatnému taku 163/35, 180/100 (měřeno po jedné hodině ). Následky, necitlivá noha ( pravá ) od kolene dolů, u pravé ruky cit zachován, ale nenají se sní. Mluvení potichu, vše si pamatuje, jen nedokáže nějaké slova vyjádřit a také chce něco říct, v polovině se třeba zadrne , jako by to zapomněla , tak to za ni nějak dořeknem a ona to odkýve.U té pravé ( necitlivé ) nohy, jak ji masírujeme se zdá jako by škubla, nebo mírně ohnula prsty. Chci se zeptat, jaká si myslíte, že je naděje na úplné uzdravení a jak jí můžeme co nejvíce pomoct. Předem děkuji za odpověď

Re: Mrtvice

Datum: 01.05.2013 | Vložil: luk

Dobrý den Vám přeji.

Začnu tím, co se ptáte. Naděje na zlepšení existuje vždycky. Ta příhoda je hodně čerstvá. Má sice nepříznivé komplikace (vysoký tlak, cukrovku), ale celkově vypadá stav vcelku dobře. Je fajn, že vnímá. Proto na ní stále mluvte a bombardujte ji podněty. S končetinami cvičte i tzv. pasivně. To zadrhávání není nic neobvyklého. Chce to čas, který by měl přinést zlepšení.

luk

Pro zajímavost*

Datum: 18.04.2013 | Vložil: Barča

Vážený pane doktore,
před časem jste dal odkaz na své stránky na web, který už dlouho navštěvuju. Proto si k Vám dovolím dát odkaz, který může být prospěšný těm, kdo sem zavítají, aniž by zatím sami měli problém, ale mají o informace zájem.
https://www.mojestarosti.cz/poradna/prave-dnes/aktualni-temata/mudr-zbynek-mlcoch-alias-avatarek-odpovida-na-zajimave-otazky-v-apatyce-cro.html

Re: Pro zajímavost*

Datum: 19.04.2013 | Vložil: václav

Hezký den Vám přeji.

Na uvedený web jsem se juknul, začetl se a poté, když jsem se pokusil o registraci, byl jsem upozorněn, že pod mým mailem již registrace existuje. K té jsem zapomněl heslo. Zaslání nového se mi ale "kouslo" na zadání "token". Asi dělám nějakou chybu. Používám obvyklé "CTRL+ C a poté CTRL+V", ale stále mi to hlásí, že kód je neplatný.
Pomožte, prosím. Napište mi na mail, nebo třeba zavolejte. Děkuji.
luk

Re: Re: Pro zajímavost*

Datum: 23.04.2013 | Vložil: Barča

Pěkný den, ano, stěžovali si i jiní návštěvníci webu, mělo by to být už opraveno. Budete vítán.

patner me obvinuje z mrtvice

Datum: 21.02.2013 | Vložil: dominika

Dobrý den,trosku Vam popíšu naší situaci.S přítelem jsme spolu asi 2 roky.Loni v lete muj pritel mel mrtvici(43let),predtim zdravy,plny optimismu.Kdyz se to stalo byla jsem v 5 mesici tehotenstvi.I kdyz to bylo ze zacatku tezke,ne ze by ted nebylo,tak muj pritel se uplne zmenil,je castecne ochrnuty na pravou cast tela.Snazila sem se ho od zacatku co nejvic podporit,navstevovala ho kazdy den,nepremyslela jsem ani na minutu ze bych ho opustila,ale on moji pomoc odmíta!Odmita i jakoukoliv dalsi rehabilitaci.Mame ted uz 2mesicniho syna,myslela sem ze aspon to mu udela trochu radost ale naopak muj pritel je doma od te doby nerad,rika ze si venku tak neuvedomuje ze uz nebude vse jako drive.stale se hadame a o sexu ani nemluve.je mi to moc lito.vzdy kdyz odejde citim se opravdu provinile,ze snad kvuli nasim hadkam by se to mohlo opaovat.nevim jak mu mam pomoci,navic kvuli synovy,potrebuje tatu,ale pritel proste nechce.poradte mi prosim jak se k nemu trochu dostat aby byl pristupnejsi.dekuji za odpoved dominika

Re: patner me obvinuje z mrtvice

Datum: 22.02.2013 | Vložil: Václav

Dobrý den paní Dominiko.
Jste skvělý člověk, skvělá partnerka. Je nádherné, že mu chcete stále pomáhat.
Poškození zdraví podobného charakteru je vždy velmi nepříjemný vpád do života. Všem zúčastněným se honí hlavou ledacos. Ono je to zvláště těžké, pokud si náhle onemocnělý uvědomuje svůj deficit. Doposud býval třeba oporou rodiny (nejen ekonomickou) a teď je to jinak.
Z toho vznikají i nepěkné myšlenky a je v tu chvíli vhodná pomoc odborníka. Blízcí, i pacient, jsou problémem příliš obklopeni, přepadeni a není v jejich silách situaci zvládat.
Jako první bych spolupracoval s dobrým psychologem a s ním se pokuste příteli najít nějakou, pro něj uspokojující, činnost.
Když tak se se mnou spojte mailem a psychologa najdeme.
luk

Záznamy: 541 - 550 ze 623
<< 53 | 54 | 55 | 56 | 57 >>

Přidat nový příspěvek