Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

frustrace, plac

Datum: 17.08.2012 | Vložil: Dagmar

Dobry den. Maminka (57 let) prodelala pred 3 tydny dve mozkove prihody. Jednu slabsi a za tyden o neco silnejsi. Jsme ve fazi, kdy leva ruka je naprosto nehybna, levou nohou pohne, ale nepostavi se na ni. Porad mluvime o tom, ze rehabilitaci se da hodne zachranit a v jeji snaze ji neustale podporujeme (jsem u ni v nemocnici kazdy den). Uz jsem se smirila s tim, ze bude pohybove omezena naveky veku, nicmene vice me trapi jeji mentalni stav. Zasekava se, casto place, smeje se nevtipnemu a u toho place, je vulgarni a rika, ze jsou na ni vsichni zli.. muj dotaz smeruje k tomu, jakym zpusobem ji mam psychicky podporovat, jak ji povzbuzovat? Mam dojem, ze nic nezabira. Dnes jsem tu od rana a celych 5 hodin s mensimi prestavkami place. Mate s timto stavem zkusenosti a je tu nejaka sance, ze moje maminka bude zase jako driv? Predem moc dekuji za Vasi odpoved.

Re: frustrace, plac

Datum: 17.08.2012 | Vložil: Václav

Dobrý den přeji,
držím palce.
Dvě věci na začátek. Ač se to nezdá, je to velmi krátká doba. A to druhé- příčina té mrtvice je jaká ?
Každá mrtvice, resp. podobný těžký stav, je obrovská zátěž pro organismus a je velmi pravděpodobné, že mozek toho má taky dost. Změny psychiky jsou velmi časté, téměř vždy pravděpodobné. Na Vás je, abyste nesmírně tolerantně snášeli všechny tyto výkyvy. Mělo by se to časem upravovat. Když pro mne přijela záchranka, byl jsem prý neskonale vulgární. Člověk je touto situací zaskočen a NEVÍ, co s tím. Co nejdříve by měl s pacientem začít pracovat i psycholog. Cítí se náhle neschopný, situaci nemá pod kontrolou. To se ale bohužel týká i nejbližších. Ti si zřejmě ještě více uvědomují (rozumově) dramatičnost situace. Nekontrolovatelný pláč, či smích jsou nejspíše projevem poškození mozku. To se ale také asi upraví. Maminka je ještě poměrně mladá. Klidně pište. . . Milující nejbližší to zvládnou.

václav

Tlumící léky při mrtvici

Datum: 21.07.2012 | Vložil: Jana Bernardová

Dobrý den,mám dotaz.Druha 75 ,let mé maminky odvezli do Sokolovské nemocnice z podepřením na mozkovou mrtvičku.Podle prvních informacích nám bylo zděleno ,že se jedná o slabou mrtvičku a bez krvácení .Byl v pořádku mluvil s námi a otáčel se.Je umístěný na Jip. Po dvou dnech jsme se zhrozili stěží vnímal,prý mu daly tlumící léky,že kdyby ho přeložili na normální oddělení,že by ho nemohly hlídat.Je tam plno pacientu.Maminky přítel prý vylézal z postele a strhával si hadičky.Zase sestřičky nemají na Jip tolik pacientu,aby ho neuhlídali.Bojíme se že při takovém věku mu ty léky na utlumení mohou jen ublížit.Prosím o radu zda jsou tyto sedativa uklidňující pro staršího člověka dobrý a jak dlouho je může užívat?V Sokolovské nemocnici ,každý lékař mluví jinak .Jeden lékař zdělí,že chtějí pouď pacienti po mrtvici nejsou ochrnutý,aby co nejdříve chodili,druhá lékařka mu radši dá tlumící léky. Již před rokem nám tam zemřel můj bratr a proto se bojíme,aby se všechno nezhoršovalo.Zatím se stav mích blízkých v této nemocnici zhoršil.Děkuji za odpověď.Jana Bernardová

Re: Tlumící léky při mrtvici

Datum: 22.07.2012 | Vložil: Václav

Dobrý večer Vám přeji.

Obecně se dá říct, že "tlumící léky" spíše přinášejí dobro. Zabrání případnému zranění neklidného pacienta, při tlumení dochází k celkovému snížení energetických nároků. Někdy se také používají při překladu z JIP na běžné odd. Pacienti mohou mít po přestěhování psychické obtíže. Některé "tlumící léky" nejsou "uspávající", ale mají trochu jiné účinky. Spíše by se dalo tedy povědět, že jsou prospěšné. U staršího pacienta by negativní následky mít neměly. U některých starších pacientů se objevuje někdy paradoxně opačný účinek. To znamená, že pacient bývá "čilejší".
Jinak je dobrá zpráva o celkovém stavu pána- druha maminky.
Držím palce.

luk

Re: Re: Tlumící léky při mrtvici

Datum: 22.07.2012 | Vložil: Jana Bernardová

Děkuji za odpověď,věřím Vám a budu věřit,že osud k nám a člověku,kterého máme rádi milostivý a pomůžeme mu se vrátit zpět do života.Jana Bernardová

LDN

Datum: 12.07.2012 | Vložil: Anna

Můj muž je taky po CMP.Ochrnutý na levou stranu.V nemocnici byl 14 dní.Potom ho doktorka chtěla dát na"dolečení"na LDN.Nesouhlasila jsem.Řekla jsem že si ho vezmu domů a začala jsem se na to připravovat.Půjčila jsem si nemocniční postel od charity.Lékař mi napsal poukaz na pleny a podložky,wc křeslo.Manžela jsem dovezla domů.Už je to 14.Při propuštění mi lékařka napsala polohovací postel na ovládání a vozík.Vše už máme doma.Chci jen napsat že se manžel za těch 14 dní co je doma hodně naučil.Věnuju se mu 24 hodin denně.Zeť ho přenese do vany na koupání.Zvykla jsem si a ještě mi zbyde chvilka na pc.
Kdybych doktorku poslechla a dala ho na LDN,myslím že by tam dlouho nepřežil.Nyní už ho posadím na vozík a můžu s ním ven na dvorek nebo na procházku.Je to velmi složité ale člověk si zvykne na všechno.
Nedávejte své blízké po mozkovévé na LDN.Doma jim bude lépe a opravdu se jejich zdravotní stav výrazně zlepší.Tam se jim nikdo intenzívně věnovat nebude,jako vy doma.Mám radost z každého maličkého posunu k lepšímu.Až těď jsem poznala co je to mít opravdu z něčeho radost.
Nevím co mě čeká do budoucna,ale to neřeším,žiji přítomností a snažím se manželovi dát jen to nejlepší.Vyplatí se to.Vidím výsledky mé práce a snahy.

Re: LDN

Datum: 13.07.2012 | Vložil: václav

Moc pěkný příspěvek. Domácí, resp. blízké prostředí a pocit LÁSKY dělá VELMI mnoho. Pacient se dostane do příšerného průšvihu a reakce okolí (lidé i prostředí) jsou pro něj podstatné. Pokud je to možné, dělejte to podobně, jako paní ANNA. Mnohé se v domácích podmínkách zvládat nedá, lidský přístup je však nezastupitelný. (mimo jiné je to i základ, princip tzv. BAZÁLNÍ STIMULACE- viz. jeden můj článek i mnoho informací na internetu). Jednoduše řečeno, je to vše, co připomene pacientovi dřívější život. Je to jakási "cesta k novému". Cesta díky tomu, co zná, co mu je a bylo příjemné. Paní Anno, SKVĚLÉ, PERFEKTNÍ. luk

Re: Re: LDN

Datum: 17.07.2012 | Vložil: Anna

Děkuji pane doktore.Dnes se manžel poprve sám holil.Sice to za moc nestálo,ale dokázal to.Také se nám podařilo udělat pár kroků.Jsem sice za celý den unavená,ale šťastná že se nám daří.:-).

Re: Re: Re: LDN

Datum: 18.07.2012 | Vložil: Václav

Nádherná zpráva. "I malá vítězství jsou vítězství". Zprvu jsem se pohyboval vpřed s pomocí dvou rehabilitačních sestřiček kolébavým pohybem z nohy na nohu. Říkal jsem tomu "na medvěda". Poté jsem se těšil na každé malé zlepšení. Čekal jsem na kohokoliv, abych si mohl dojít na záchod. Přestože byl vedle pokoje. Do učení na holiče by mne také nepřijali :-). Teď sice neběhám, ale chodím sám. Gratuluji Vám :-))))) Vydržte !!! Trpělivost... Jde to pomalu

václav

Re: Re: Re: Re: LDN

Datum: 23.07.2012 | Vložil: Anna

Dobrý den pane doktore,přesto že manžel dělá pokroky,i když malé ale dělá,mě trápí jedna věc.Občas si mě splete třeba se svoji sestrou a taky tak na mě mluví,nebo vidí v pokoji syna který tam není a pak mě vyčítá proč ho zatajuji.Zeptala jsem se ho jestli s ním syn mluví a on mi odpověděl že syn mluví semnou.Snažila jsem se mu vymluvit že v pokoji mimo nás nikdo mení.Nebo vidí že bydlíme na kopci atd.Je to jen občas.Někdy 2x za týden.
Zajímá mě toto.
1)když má tento stav,tak jestli mu mám přitakávat a nebo mu to vymlouvat .
2)Mám se svěřit neurologovi u kterého je v péči nebo ho objednat na psychiatrii.
Mám obavy jestli to není počátek Alzhaimerovi choroby a jestli ano,tak pomůžou nějaké léky?
Děkuji Vám za odpověď a povzbudivá slova.Jsem ráda že jsem našla Vaše stránky.Anna

Záznamy: 511 - 520 ze 533
<< 50 | 51 | 52 | 53 | 54 >>

Přidat nový příspěvek