Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

porucha řeči

Datum: 14.10.2013 | Vložil: Lenka

Dobrý den, dnes jsem si sedla konečně k internetu a začala hledat nějakou možnost, jak zlepšit kvalitu života manželovi. Před rokem a půl prodělal nějaký typ mozkové příhody - ochrnula mu pravá polovina obličeje, kdy mu "spadl" koutek úst a od té doby se mu zhoršila kvalita řeči. Nohu postiženou nemá, u ruky se to projevilo roztřeseným písmem a nevydrží dlouho psát - dvě věty a je vyčerpaný, stěžuje si na bolest ruky. Chtěla bych najít nějaký typ rehabilitace, který by mohl provádět sám. Stále je velmi zaměstnaný a návštěvy lékařů pravidelně nejsou možné. Bere léky na snížení tlaku, preventivně na ředění krve, je polepšený kuřák - z krabiček denně se dostal na kusy, nepije, ale má nadváhu 173 cm a 102 kg. Ráda bych mu zlepšila kvalitu života a zvedla životní optimismus.
Děkuji Vám.

Re: porucha řeči

Datum: 22.10.2013 | Vložil: luk

Gratuluji k tak razantnímu snížení spotřeby cigaret. Asi víte, že velkým problémem je také extrémní nadváha. Ta s sebou nese i další komplikace. Např. cukrovku, vysoký krevní tlak.
Nenapsala jste, odkud jste a věk. Pomohl bych Vám najít dobrého klinického logopeda (to je odborník, který se zabývá nápravou poruch řeči) a psychologa.
Na zlepšení schopností komunikace doporučuji mnou osobně používaný a velmi dobrý program. Z Vašeho pohledu vyhovuje i možností cvičit doma bez nutnosti někam dojíždět. A cvičit kdykoliv. Blíže na mých stránkách https://www.pomrtvici.cz/news/trenuj-mozek-/ nebo na www.mrtvice.braingame.cz
Prospělo by mu intenzivnější zapojení do společenského dění. To vždycky pomůže. I sebevědomí a nahlížení do budoucnosti.
luk

Prosím o radu

Datum: 09.10.2013 | Vložil: renata

Dobrý den pane doktore,maminka 63 let měla v roce 2009 CMP.Na LDN kde ležela maminka dva měsíce se trochu zlepšila a pak mi řekli,že si mám mámu vzít domu,že rehabilitace v jejím případě nemá cenu protože by to máma nezvládla a že už nikdy beztak chodít nebude a do lázní jí nikam nevezmou ,protože maminka nerozumí co se po ní požaduje prý bude ležák a hledět do stropu.Tak jsem si jí vzala domu a tři dny na to mi volali,že se uvolnilo místo,ale dvě hodiny cesty od našeho bydliště.Mama hrozně plakala,že tam nechce.Já vůbec nevěděla co mám dělat.Nakonec mi tedy vysvětlili,že je lepší tu mámu tam dát,protože oni jí nauči soběstačnosti.Jak já si pak vyčítala,že jsem jí tam dala.Po měsíci pobytu máma vypadala jako blázen.Pana doktora jsem se ptala proč maminka jen leží a nikdo s ní necvičí.Zdvihl na mě hlas ,že maminku dovezli s nemocnice dehydrovanou.Podotýkám.že jí odváželi s domu a normálně v nemocnici i doma pila.Hned jsem zavolala taxi a mamu si den den vzala domu.Dala výpověd v praci, sehnala logopedku a chodili na rehabilitace.Ted máma se mnou chodí po bytě, do stropu vůbec nehledí místo toho hledí se mnou na telku nebo jdeme na procházku,ale to už na vozíčku je brzy unavena.Jsem ráda za každý její pokrok a proto těm co váhají zda si vzít nebo nevzít nemocného domu nebojte se toho není to lehké ale stojí mi to za to ,když mi máma řekne mám tě ráda.Všem držím palečky a poslouchejte co vám radí srdíčko.

Re: Prosím o radu

Datum: 13.10.2013 | Vložil: luk

Gratuluji. Musím povědět, že Váš příběh nebývá ojedinělý. Ale je Váš. Svědčí o tom, že je-li vůle a lidský přístup, jde ledacos.
Děkuji za Váš příspěvek, Pomůže mnohým.
Dále píši i pro ostatní. Je-li možnost, o blízkého se postarat doma, neváhejte. Opakuji, je-li možnost. Tzn., v případě, že stav nemocného nevyžaduje intenzivní nemocniční péči a jste-li schopni zajistit sesterskou péči. Poté zajistěte kvalitního fyzioterapeuta, logopeda, psychologa a další odborníky, kteří jsou potřeba. Pobyt doma za to jistě stojí.
Ještě děkuji za Váš povzbuzující příspěvek. Pomůže mnohým.
luk

Re: Prosím o radu

Datum: 08.11.2017 | Vložil: Květa

Váš příspěvek je už staršího data, z roku 2013. Přesto prosím o radu, jak jste to všechno doma s maminkou zařizovala. Jsem ve stejné situaci dnes (v roce 2017 ) s manželem, věk 60 let.

Zástava krevního oběhu

Datum: 08.10.2013 | Vložil: Monika

Dobrý den,
měla bych dotaz.
Můj tchán sebou seknul v práci a po příjezdu záchranky ho oživovali cca 10 minut, poté ho převezli do Prahy do nemocice a byl napojený na přístroje. Na EEG mu nenašli jakoukoliv odezvu v mozku a doktor nám pak sdělil, že nikdo neví, jak dlouho byl tchán bez kyslíku. Že prý mozkové buňky odumírají i po 5 minutách a tak jeho zpráva nebyla moc příznivá. Po cca týdnu tchána převezli do jiné nemocnice a od přístrojů ho odpojili. Doktor řikal, že prý je v plném vědomí, nedávají mu žádné tlumící prostředky, jen potravu v kapačkách a nějaké vitamíny na zregenerování mozku.
Ve čtvrtek 3.10. jsme za ním s manželem byli. Byl to sice pro nás šok, ale vidět jsme ho museli. Tchán leží, má pootevřené oči a kouká na strop, klepe spodní částí nohama a vůbec nekomunikuje. Sem tam se nadechne jakoby do břicha a do krku má zavedenou tracheotomii. Při pohlazení na rameni sem tam občas mrknul, tak jako i při pohlazení na čele. Doktor řikal, že prý to je teď na něm, jak se s tím popere. Každopádně nám řekl, že můžeme nahrát nějakou nahrávku, kde mluvíme, popř. nějakou hudbu, kterou má rád a tak jsem i udělali.
V sobotu 5.10. jsme za ním jeli a přišlo mi, že vypadá líp, měl červené tváře, oči opět pootevřené napůl a stále klepal spodní částí nohama. Poté se ale stalo to, že se mu tracheotomie ucpala a začal se dusit. Sestřička přiběhla, dala mu novou trubičku a "vyčistila" mu krk. Asi to tchána nejspíše probralo, jelikož se u toho ucpání začal prohýbat v zádech a pak měl i úplně otevřené oči. Když jsme na něj potom mluvili, mrkal očima, i při každém pohlazení. Ale bylo na něm vidět, že je hodně unavený, protože takto otevřené oči měl jen chvíli a pak vypadal, jak kdyby opět usnul. Sice stále hýbal nohama, ale spal. Pak jsme mu dali sluchátka do uší a pustili mu nahrávku, kde mluvíme já s manželem a naše dcera zpívá písničku a to tchán začal reagovat tak, že klepal celým svým tělem, jen si nejsem jistá, zda se klepaly i ruce, ty měl přikryté, takže nevím, ale ten třes byl velký. I doktor řikal, že prý u jakéholiv pohybu se začne třást. Myslíte si, že takto reaguje na podněty? Že nás slyší a dává tím něco najevo?
Včera ale mluvil manžel s doktorem po telefonu a tchán dostal po podání nějakých léků horečky, tak mu museli vyměnit léky a naštěstí horečky přešly, ale i tak jsme měli strach.
Já si totiž pořád myslím, že se z toho dostane. Pořád si řikám, že když u něj někdo bude a bude s ním mluvit, tak proč by nemohly nastat nějaké změny a pokroky? Kdybych mohla, byla bych u něj pořád, ale jsme od sebe nějakých 500 km. :-( Nedávno jsme s ním slavili 60 let a najednou taková rána z čista jasna.
Jen bych se chtěla zeptat, doktor nás spíše pořád připravuje na to nejhorší, ale ten třes... Pořád si řikám, že když se takhle třese, tak že by snad nemuseli nastat nějaké proleženiny, popř. nějaké nehybnosti těla. Nebo snad ano?
Jak to vidíte vy, pane doktore?

Re: Zástava krevního oběhu

Datum: 13.10.2013 | Vložil: luk

Stav Vašeho tchána je asi velmi vážný. Bohužel. Je mi líto. Vzhledem k tomu, co popisujete u EEG, je spíše pravděpodobné, že poškození mozku je velké. Charakter "křečí", které pozorujete, svědčí pravděpodobně pro pohyby, které jsou nejspíše charakteru všeobecné reakce na jakýkoliv dostatečně silný podnět. Vzhledem k tomu, že jej nevidím a nejsem podrobněji seznámen s výsledky dalších vyšetření, jsou má hodnocení možná nepřesná. Vycházejí z obecné praxe a zkušeností.
luk

Re: Re: Zástava krevního oběhu

Datum: 13.10.2013 | Vložil: Monika

Dobrý den, pane doktore.
Moc děkuji za odpověď.
Dne 10.10. byl švagr v nemocnice u tchána a když na něj začal mluvit, tchán otočil hlavou na jeho stranu. Na druhé straně byla sestřenice, něco mu řikala a on se hlavou otočil na její stranu. Když mu daly ruku, měl prý tendence jakoby stisknout, ale moc mu to nešlo. Tak já tomu teda vůbec nerozumím. Doktor stále řiká, že prý stav je stále stejný, ale jak může být stejný, když před 2 týdny vůbec hlavou nehýbal a teď se točí za každý zvukem? To tam opravdu není žádná reakce v mozku? Mě se tomu prostě nechce věřit.
Když se dělá EEG, tak by člověk měl být správně v klidu a nehýbat se, ne? Tzn., že tchána musí vždycky nějak utlumit, aby se nehýbal a tzn., že se utlumí i ten mozek? Jinak on se stále třese a dokonce i zdravotní bratr, který tam byl toho 10.10., tak řikal, že prý mu taky přijde, že stav je lepší, když tchán točí hlavou ze strany na stranu.... Dokonce mu dal pod nohy a ruce nějaké masážní válečky, aby při tom třesu se to svalstvo rovnou masírovalo.
Kdyby to šlo, ráda bych Vás seznámila s výsledky vyšetření, ale sami je neznáme. Doktor vždy jen řekne, že zdravotní stav je stále stejný, ale zdravotní bratr řiká, že mu přijde zdravotní stav lepší. No, tak co si z toho máme vybrat?!?! :-/

maminka po těžké mrtvici

Datum: 08.10.2013 | Vložil: Radka Žlebková

Dobrý den, maminka měla 4.září těžkou bi-talamickou mrtvici ischemického charakteru.z ara byla převezena do ldn.má udělanou tracheotomii není odsávaná vykašlává sama.měla zavedenou sondu do nosa a byla objednána na peg, ale začala sama polykat tak ji krmí ale díky horečkám,které má poměrně často nepřijímá dostatek vody, tak ji byla při horečkách dána znova sonda do nosu kvůli tekutinám.krmena je pořád.Mamince je 69 let. mívá otevřené oči ale jakoby se dívala skrze nás a neviděla nás.nevíme zda nás vůbec slyší.někdy nám zmáčkne ruku nebo nás zaměří zrakem ale nedává nám nijak najevo že nás vnímá.za maminkou jezdíme se sestrou každý den a střídáme se.mažeme ji a krmíme a snažíme se s ní navázat kontakt.tlak a srdce v pořádku, z krve zjistili , že nemá žádné infekce.pokožku má bez dekubitů.je vůbec možné, aby se její stav ještě někdy zlepšil?má naději?děkuji

Re: maminka po těžké mrtvici

Datum: 13.10.2013 | Vložil: luk

Dobrý den paní Radko.
Aby se stav zlepšil, je vždy naděje. Znám lidi, kteří se z bezvědomí po těžkém poškození mozku probrali i po delší době (3-6 měsíců). Je pravda, že byli mladší, ale, jak píšete, Vaše maminka je jinak zdráva. Také je dobře, že o ni pečujete tak, jak říkáte. Je pravděpodobné, že Vás vnímá.
luk

Záznamy: 501 - 510 ze 623
<< 49 | 50 | 51 | 52 | 53 >>

Přidat nový příspěvek