Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 06.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď, protože vlastní zkušenost je nejcennější.
Dr.Lukáš

Re: Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 07.05.2019 | Vložil: Alena

Děkuji za odpověď a poprosím jestli takové pracoviště znáte.
Alena

Re: Re: Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 08.05.2019 | Vložil: Jakub

Z vlastní zkušenosti např.nestátní zdravotnické zářízení Etoile v areálu vinohradské nemocnice, které zde provozuje následnou intenzivní péči a provádějí také weaning:
www.etoilecz.cz

Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 06.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den.
Děkuji za odpověď Jakubovi.
Tracheostomii jsem neměl, ale domnívám se, že dokud ji bude mít, s dýcháním to nebude stoprocentní. Teď by měli hlavně poradit a pomoct lékaři, kteří o tracheostomii pečují (ARO, ORL,...)
dr.Lukáš

Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 06.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Děkuji Jakubovi za odpověď,
osobní zkušenosti jsou nejcennější.

Spíše se lze domnívat, že Váš přítel byl zaintubován proto, že bylo potřeba zajistit dýchání. Pokud bude trvat důvod k tracheostomii, nebude odstraněna. Příčinou zhoršeného dýchání tedy asi není intubace, ale cévní mozková příhoda.
Jestliže se zlepšila hybnost končetin, je možné, že se budou upravovat i ostatní funkce.
Bližší informace by Vám ale mohli dát ošetřující lékaři.

dr.Lukáš

Re: Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 07.05.2019 | Vložil: Alena

Děkuji všem za informace a za odpověď, problém je, že s lékařem je docela těžká domluva.Pořád se čeká a pacient se tlumí, protože je neklidný a snaží se hadiček a hadic zbavit. Ataka podle informace personálu jednou týdně. Na můj návrh zavolat neurologa a krčaře jsem odpověď nedostala. Jsem z toho zoufalá, protože se stav rapidně horší. Je tak utlumený, že má nízký tlak 98/60 a je apatický, nekomunikuje. A to jsme již komunikovali pomocí tabulky..
Alena

Re: Re: Re: Jak rozdýchat po CMP

Datum: 18.05.2019 | Vložil: Jakub

Já měl intubaci z důvodu pneumonie, která se u mě rozvinula zřejmě po vdechnutí zvratků. Na ARU si vůbec nebyli jistí, zda budu někdy schopen dýchat sám. Poté se mnou cvičili dýchání. Např. mi tlačili na hrudník, abych měl odpor. Pak mi nasadili na vstup tracheotomie tzv. téčko a já zkoušel dýchat sám. Nepřetržitě mě hlídali pulsním oxymetrem, zda je okysličení dostatečné. Poté mi tracheotomii vyjmuli.

4xTIA

Datum: 25.04.2019 | Vložil: Eva

Dobrý den, v 2013 jsem prodělala TIA - pád, neudržela mě noha, okamžitě jsem volala záchranku. Za 5 let a 5 dní v 2018 o vánocích amaurosis fugax 2 dny po sobě v noci 3x se opakující asi půl minuty. Bohužel to nebyla jen slepota, ale nefungovalosprávně ani myšlení, první noc, kdy mě to vzbudilo jsem si řekla, že je to "jen" TIA, a pokračovala jsem ve spánku. Do rána jsem na to zapomněla. Druhou noc se to opakovalo, vzpomněla jsem si, že jsem to měla noc před tím, ale zase jsem to nevyhodnotila jako vysoké riziko s nutností volat záchranku a pokračovala jsem ve spánku. Teprve ráno jsem se vyděsila a upalovala na neurologickou pohotovost. Neuplynuly 2 měsíce, začala mi ukrutná bolest oka a dřevěnění ruky (ne brnění ani mravenčení) podélně od loktu včetně malíčku a prostředníčku. Opět TIA. Nejhorší je, že ve Zlíně se v nemocnici lékaři s pacientem vůbec nebaví a nepodají žádné informace. Po každém vyšetření mi řekli, že je všechno v pořádku a pak mi sestra donesla propouštěcí papíry, abych podepsala převzetí a v autě jsem si to začala číst a zjistila jsem, že to byla zase TIA. Je mi 59 let, jsem polymorbidní - obtížně léčitelné astma, gastroezofageální reflux, srdeční arytmie - prý benigní SVES a KES. Po návratu z nemocnice mi můj kardiolog nechal udělat transesofageální echo, zjištěn persistující foramen ovale. Poslali mě do Olomouce do FNOL, kvůli katetrizačnímu uzavření foramen ovale. Tam mi nechali udělat testy na alergii na nikl a titan. Zjištěna alergie na nikl, nemohou uzavřít foramen ovale katetrizačně, protože okluder je z nitinolu - slitina niklu a titanu. Kardiochirurgicky mi to neuzavřou kvůli astmatu, prý by to bylo vysoce rizikové. Jestě k tomu zjistili výraznou trabekulizaci levé komory, 4.6. jdu na magnetickou rezonanci, mají podezření na nonkompaktní kardiomyopatii. Jsem přesvědčena, že ta se neprokáže, je to genetická vada, nikdo v rodině nic takového neměl. Mám obavy, že to bude jiný druh kardiomyopatie. Ale co hůř. 3 TIA jsem prodělala při léčbě Trombexem - clopidogrelem. Sestara má Leidenskou mutaci, u mě to vyloučili. Přesto kardiolog z Olomouce má hypotézu, že v křečové žíle vznikne trombus, který se dostane přes foramen ovale do levé komory a odtud do mozku. Na žíly beru Detralex, mám žilní nedostatečnost a něco s žilními chlopněmi. Dá se něco dělat s těmi žílami, abych si zachránila život a abych neochrnula? Krevní tlak mám nízký, cholesterol jsem měla při poslední TIA zvýšený, ale už je OK. Cvičím jógu - to je však klidné cvičení. Dá se to považovat za pohyb? Cvičím denně. Je to na mašli.
Zdravím
Eva

Re: 4xTIA

Datum: 06.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den Evo.
Nejdříve i pro ostatní:
PŘI JAKÝCHKOLIV OBTÍŽÍCH VOLEJTE 155 nebo 112.
Lepší "zbytečně", než pozdě!
Jakou práci vykonáváte? Resp. ptám se na eventuální stresy, které by se mohly podílet na opakovaných TIA.
Je pravda, že "nemocí by stačilo". Nejsem ani kardiochirurg, ani cévní chirurg - to, co říkají asi sedí.
Jestliže "kardiolog z Olomouce má hypotézu, že v křečové žíle vznikne trombus, který se dostane přes foramen ovale do levé komory a odtud do mozku", asi bych přece jen zvážil kardiochirurgický zákrok. Pak by bylo sníženo riziko, pocházející z žil.
Myslím, že jóga je v pohodě. Určitě je to větší pohyb, než ležet na posteli. A je i jinak prospěšná.
Ohledně možné kardiomyopatie Vám držím palce. "Mašli" zahoďte.

dr.Lukáš

těžká mrtvice

Datum: 16.04.2019 | Vložil: Simona

Dobrý den,
moje maminka ,67 let v neděli v noci prodělala těžkou mozkovou mrtvici, bohužel jsme ji našli pozdě a je zasaženo 2/3 pravé hemisféry. Včera se k tomu přidala teplota. Je šance , že bude maminka chodit? Moc děkuji za odpověď,
Simona

Záznamy: 41 - 50 ze 541
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek