Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: poslabé mrtvičce

Datum: 26.06.2018 | Vložil: Anna ryd

Dobrý den, mám taťku, který prodělal minulý týden slabou mrtvicku díky zuzenym cevam...hned první den po vyšetření ho pustili dóm... Je to standardní přístup?nenapsali ani rehabko, nic... I když tatka neudrží nic v levé ruce a padají mu sklenice, mobil atd. A těžko se obléká, děkuji za odpoved

Teta 39

Datum: 22.03.2018 | Vložil: Barbora

Po porodu teta zacla krvacet do mozku... práva část je ochrnutá.. více teda ruka než noha... jezdíme za ni. Nemluví.. chci se zeptat vnímá ? Ví co se děje okolo? Da se říct ze je uvězněna sama v sobě ?

Re: Teta 39

Datum: 26.03.2018 | Vložil: Vendula

Dobrý den, u pacientů s poruchou komunikace je potřeba provést vyšetření klinickým logopedem. Zjistěte, zda v nemocnici, kde paní je, klinický logoped funguje. Větší (a dnes už i menší) nemocnice klinického logopeda zaměstnávají. Logoped zjistí, jak paní rozumí, zhodnotí, co se daří ve vyjadřování. Zjistí, zda lze použít náhradní formy komunikace (psaní či kresbu) - ikdyž kompenzačně levou rukou, lepší nějak než nijak. Těžko odpovědět na Vaši otázku, zda ví, co se kolem ní děje. To souvisí s mírou narušení porozumění. Výrokům, že je někdo uvězněn sám v sobě, bych se asi vyhýbala. Nikdo není odstřihnutý od vnímání - vhodné je hledat všechny postupy - vlídný hlas (vyprávějte jí o Vás, rodině, cokoli...), doteky, hlazení, jednoduché masáže, zpěv, případně MP3 do uší s její oblíbenou hudbou (třeba na 5 min) atd. Určitě nevzdávat, mozek má neuvěřitelné možnosti sebeobnovy a paní je mladá, tak to platí dvojnásob. Myslím na Vás. Držte se! V.

Re: Teta 39

Datum: 14.04.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den,
Opět děkuji paní Vendule za vyčerpávající odpověď.
Teta je asi bohužel ve stavu, kdy zřejmě rozumí, ví, co chce říct, ale neumí se díky poškození mozku vyjádřit. Je potřeba za pomoci logopeda najít způsob komunikace.
Dr. Lukáš

Re: Re: Teta 39

Datum: 18.04.2018 | Vložil: Vendula

Rádo se stalo, pane doktore. :)

TATA PO CMP-KRVÁCENÍ DO MOZKU

Datum: 22.03.2018 | Vložil: Michaela

Píší sem znova. Tátovi už vytáhli z krku trubičku tudíž už muže normálně jist a pít a eventuelně i mluvit. Ale bohužel se mu nedaří v mluvení.. když chce něco říct tak jakoby chrčí.. je nějaká naděje že ještě někdy bude mluvit?.. Jinak ani ještě nechodí.. nedokáže se postavit na vlastní nohy, nemá sílu. Leží už 3 měsíce v kuse. Je i tady u toho nějaká naděje ze až ho zavezou do rehabilitačního centra, že by mohl chodit? Mám veliké obavy.. dekuji za odpověď. Michaela

Re: TATA PO CMP-KRVÁCENÍ DO MOZKU

Datum: 26.03.2018 | Vložil: Vendula

Dobrý den,pracuji jako klinická logopedka v Hamzově léčebně v Luži-Košumberku. Nevím, kde je Váš tatínek hospitalizován. Zkuste požádat o vyšetření klinickým logopedem. Větší (a dnes už i řada menších) nemocnic logopeda zaměstnává. Může zdiagnostikovat, o jaký druh narušené komunikace se jedná. Zhodnotí, jakým způsobem by se dala komunikace obnovovat. Případně navrhne i alternativní postupy komunikace. Do rehabilitačního zařízení musí být podána žádost, domluvte se s ošetřujícím lékařem, jaké jsou z jeho pohledu možnosti. Držte se!

Re: TATA PO CMP-KRVÁCENÍ DO MOZKU

Datum: 14.04.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Děkuji za pomoc paní Vendule. Je odborník "přes mluvení", resp. s pacienty s poruchou komunikace má zkušenost.
Je-li člověk delší dobu na lůžku, může ztrácet i svalovou sílu. Lze tedy předpokládat, že rehabilitace by mu měla pomoct.
Dr. Lukáš

Babička, 85, CMP

Datum: 08.03.2018 | Vložil: Gabriela

Dobrý den, už jsem zde psala o své babičce, ale asi jste zapomněl na můj článek reagovat. Prosím, přečtěte si jej a poraďte. Je z 16. 1. Jinak s babičkou pokračuji denně ve cvičení. S levou nohou krásně hýbe, řekla bych že už vědomě a dle své potřeby. Před měsícem začala hýbat i levou rukou. Tyto pohyby jsou však zatím jen patogenní, ale jsem ráda že jsou. Ruka se dva měsíce až na pár vijímek vůbec nepohla. Co mi ale dělá starosti, je, že babi nechce hýbat pravou nohou. ( ochrnutí bylo na levou stranu ) Má totiž fobii, že pokud bude s nohou hýbat, spadne z postele. Takže když ji za nohu zatím jen chytnu, už ji křečovitě pne našponovanou, abych s ní nepohla. Ano, pokud použiju reflexní body, tak nohu v koleni skrčí, ale takto je to provázeno bolestmi. Je mi to líto, protože nás tento její stav plynoucí z psychiky ( strachu ) dost brzdí v dalších pokrocích. Kdyby se babi nebála, myslím že by se už sama v posteli třeba i otočila trochu na bok. Tak leží jak placka v poloze, do které ji já dám. Budu ráda za rady. 13. 3. jedeme do fakultky na kontrolu. Mám chtít nějaké antidepresiva na ten její strach ? Neutlumí ji takové léky? Nebudou hrát v regeneraci mozku proti nám ? A prosím, kam bych mohla jet s babi rehabilitovat??? Jela bych jako asistent s ní. Jsem si jistá že by ji pomohli odborníci daleko víc než já a taky bazén. Moc děkuji za rady, Gabka

Re: Babička, 85, CMP

Datum: 19.03.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den,
Odpovídám trochu později, protože jsem se snažil najít to nejlepší, co by Vám pomohlo.
a víc odpovídacích na tomto webu není.
O babičku se staráte skvěle. Z Vašeho dopisu to přímo čiší.
Rehabilitace - Zkuste třeba vejít na stránku www.ergoaktiv.cz kde je více rad. Ta, která se týká přímo rehabilitace je na https://www.ergoaktiv.cz/wp-content/uploads/Prirucka_pro_pacienty_po_CMP.pdf
Podávání Encephabolu 1x denně je velice málo. Zkuste Geratam 1200 1 ráno. Máte pravdu, že bohužel záleží i na věku (obecně). Čím je člověk mladší, tak vše zvládá lépe a organizmus reaguje i na léky lépe. Vše je ale hodně individuální.
Přírodní produkty mám rád, ALE pozor - některé zvyšují účinek běžných léků. Právě třeba přípravky s GINGO mohou zvýšit "ředění krve" a tím se mohou objevit "krvácivé projevy. V lékárně by Vám měli být schopni poradit.
Princip pasivního cvičení je v tom, že s pacientem děláte to, co by dělal, kdyby toho schopen byl. Např. ohýbáte paži v lokti, přestože to sám nezvládne. To se snažíte dělat se všemi oblastmi těla, které se přirozeně pohybují. Pokud možno v přirozeném rozsahu, nebo maximálně Udržujete tak pohyb v kloubu až do okamžiku, kdy to zvládne sám. Je to i prevence proti komplikacím, vznikajícím z nepohybu.
Ptáte se, jestli na babičku moc nespěcháte. Já si myslím, že dobrý je každý podnět, každá snaha o rehabilitaci. Hlavní je vytrvalost a pravidelnost. Ale pozor! Člověk se rychle unaví, a proto je lepší KRATŠÍ DOBU, ALE ČASTĚJI.
Ptáte se: Není při postižení pravé hemisféry větší problém rozhýbat ochrnutou půlku ?
Domnívám se, že by to větší, problém být neměl. Naopak vidím jako dobré, že je díky nepoškození levé hemisféry neporušena řeč. Můžete tak daleko lépe komunikovat.
Se srdíčkem - fibrilace- by měla být zkontrolována kardiologem.
Epileptický záchvat je nepříjemnou komplikací. Tato záležitost se dotýká i antidepresiv, protože některá antiepileptika se používají i jako antidepresiva. Výhoda některých z nich je, že pacienta netlumí. Měl by je ale nasadit odborník, protože účinek je individuální.
Domácí prostředí je to nejlepší, co lze pro pacienta udělat (pokud to je v silách blízkých).
Raduň neznám. Z toho, co jsem se ale dočetl na internetu, mohli by Vám hodně pomoci.
https://www.opava.agentura-oasa.cz/zakladni-informace/s-190/

Záznamy: 41 - 50 ze 443
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek