Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

popletené signály

Datum: 26.12.2019 | Vložil: Jakub

Dobrý den,pozoruji problém, kterému říkám popletené signály, např. chci otevřít ruku a ona se zavře, dá se to nějak srovnat ? Občas se mi podaří to udělat správně,asi má pozitivní vliv funkční elektrostimulace, kterou používám. V akutní fázi byla ruka zcela nehybná.

Re: popletené signály

Datum: 27.12.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den Jakube.
"Popletené signály" bych viděl, jako naučení se chybným pohybovým stereotypům. Nemocná část těla by se měla snažit dělat to (JEN), co dělá zdravá.
O nápravu bych usiloval ve spolupráci s fyzioterapeutem. Myslím, že hodně by mohla pomoct "zrcadlová terapie" (třeba https://theses.cz/id/j9a0bz/Frelichova_Eva_Prehled_overenych_poznatku_o_ZT.pdf).

Dr.Lukáš

Re: Re: popletené signály

Datum: 27.12.2019 | Vložil: Jakub

Dobrý den,
Bohužel žádného fyzioterapeuta moje ruka nezajímala, pořád jsem slyšel, že je potřeba cvičit hlavně nohu a ruka se pak přidá. Výsledek je, že si sice dojdu na záchod (ve smyslu přemístím se tam),ale nedokážu se ani svléknout.

Re: Re: Re: popletené signály

Datum: 28.12.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Tak je potřeba to fyzioterapeutovi říct. Ale princip, kdy by se nemocná měla snažit dělat to, co zdravá je jasný. "Zrcadlová terapie" je dobrá.
Hýbejte zdravou rukou a totéž se snažte dělat tou nemocnou. Je velká pravděpodobnost, že pohyb tak bude prováděn správně. Pokud to člověk takto nedělá, je možné, že si zafixuje jiný, nevhodný pohybový stereotyp. (Při pokusu házet míč nemocnou rukou jsem se pozorně podíval, jak to dělá ta zdravá a pokoušel jsem se to udělat stejně. Do té doby jsem sice míč nějak "vypustil", ale ten pohyb nebyl správný - byl spíše nemotorný).

Dr. Václav Lukáš

Re: Re: Re: Re: popletené signály

Datum: 28.12.2019 | Vložil: Jakub

Děkuji za odpověď. Zrcadlo již mám vyrobené a zkoušel jsem ho, V nemocnéruce byla znát reakce. Ruka byla nejdříve zcela nehybná, ani jsem netušil kde jí mám, pak se začala hýbat v rameni. Teď už dokážu hýbat v loktiPokud si jírozevřu zdravou rukou a něco do ní dám, dokážu si to i podržet. Například v posteli se zkouším chytat konstrukce hrazdy. Neurolog říkal, že dobré je to že tam alespoň nějaký signál přijde, také jsou v pořádku reflexy. Zpočátku jsemměl problém s čitím, nemocné končetiny přehnaně interpretovaly podněty, například pouhé přejetí rukou jsem vnímal jako říznutí. To už naštěstí odeznělo, ale stále ještě není cit úplně v pořádku. Jsem teprve 3 roky po cmp

Re: Re: Re: Re: Re: popletené signály

Datum: 31.12.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den.
To je příjemné, že to takhle pomáhá.
Do Nového roku 2020 a dál přeji další zlepšování.

Dr. Lukáš

Re: Re: Re: Re: Re: Re: popletené signály

Datum: 01.01.2020 | Vložil: Jakub

Dobrý den,
Já myslím, že to takhle bude nutné praktikovat i na nohu. I technikna ortotice mi říkal abychv první řadě natrénoval správný stereotyp chůze. Nejhorší je pokoušet se mrtvici násilím přecvičit. Nejde o to odkulhat co největší vzdálenost, ale zaměřit se na dokonalost pohybu. Já vidím zlepšení i při používání elektrostimulace. V programumám i takovérychlé poťukávání prsty. Zde je znát, jak se již prstypohybují volně a snadněji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: popletené signály

Datum: 01.01.2020 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den v Novém roce 2020.
Je to tak. Člověk by se měl snažit provádět co nejpřesněji. Jinak hrozí komplikace ve smyslu špatného stereotypu.

Dr. Lukáš

Zívání

Datum: 21.11.2019 | Vložil: Jakub

Dobrý den, čím to je že při zívnutí se pohybuje ochrnutá končetina a také s ní lze během zívání hýbat ?

Re: Zívání

Datum: 28.11.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den Jakube.
Já osobně jsem tento dotaz dostal poprvé.
Samotný vznik "zívání" u zdravého člověka není moc objasněn.
Musím odpovědět, že nevím.
dr. Lukáš

Záznamy: 41 - 50 ze 613
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek