Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Re: možnost rehabilitace

Datum: 30.08.2020 | Vložil: Milan

Dobrý deň prajem pan dochtor preco mi rano stuhne predlaktie a večer jeto ok a nemuzu otočiť ruku ďakujem

anti-neglect syndrom

Datum: 14.04.2020 | Vložil: Jakub

Dobrý den
Pozoruji u sebe přesný opak neglect syndromu: mozek odmítá vzít na vědomí,že levá strana nefunguje a stále se jí snaží používat. Občas mi z textu zmizí mezera, protože jsembyl naučený psát všema deseti a mezerník jsem mačkal levým palcem, což teď není možné. Zkrátka mozek se snaží stále levou ruku používat a ono to nejde, takže se např.nechytím když zakopnu, ale ruka zareaguje.

Moje metoda rehabilitace

Datum: 09.03.2020 | Vložil: Jakub

Dobrý den vymyslel jsem tuto metodu rehablitace, která se mi osvědčila. Pokud je končetina nehybná, mozek tápe, neví kam poslat signál. Moje metoda spočíváv reakci na vnějšípodnět. Pohyb který chcete provést provede pomocník v opačném směru a nemocný se mu v tom snaží zabránit. Pasivním pohybem se mozek navede kam poslat signál. Mně se takto povedloobnovit rotaci zápěstí. Co si o této metodě myslíte ?

Re: Moje metoda rehabilitace

Datum: 12.03.2020 | Vložil: MUDr. Václav Lukáš

Hezký den Jakube.
Odpověď je i pro ostatní. Myslím, že jste sám přišel na něco podobného, co se využívá v tzv. zrcadlové rehabilitaci. Jeden fyzioterapeut mi řekl :"Snažte se nemocnou končetinou "opičit" po té zdravé." To je vlastně to samé.
A, co si o tom myslím?
Že vše, co nějakým způsobem pomáhá ke zlepšení, je dobré.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

Re: Re: Moje metoda rehabilitace

Datum: 13.03.2020 | Vložil: Jakub

Dobrý den,
Mě tatometoda napadla už když jsem měl půjčenou motodlahu na zápěstí. Vždy jsem se snažil zatnutím svalů dlahu zastavit (má omezovač síly aby nezpůsobila zlomeninu) a ono se to občas povedlo. Myslím, že ta moje metoda je kombinací zrcadlové terapie a CIMT. Třeba to ještě někdo vyzkouší a pomůže mu to. Také mi např. funguje ruku vést, třeba jsem jí učil v autě zapínat blinkry tak, že jsem jí zdravou chytil dvěma prsty za palec a vedl co má dělat. Takto vedená se dokázala pohybovat a blinkr zapnout.

Plegie DK

Datum: 09.03.2020 | Vložil: Markéta T.

Dobrý den, jsem moc že se můžu někam obrátit se svým dotazem. Staráme se o babičku, která měla 10/2018 CMP po operaci chlopně. Toto léto podle neurol vyšetřní na LDK plegiee a levá ruka těžká paréza. Od června byla cca 2,5 měsíce na rhb oddělení v Horažďovicích, ale moc toho nerozcvičila, ani při vcelku intenzivním cvičení. Sama se neumí posadit, nedá nohy zpět do postele a chůzi trénovala ve velkém chodítku, ne zvlášť úspěšně. Můj dotaz je takový- babička chce domů vysoké chodítko, že se s ním bude přesouvat na gramofon, i když sama nestojí. Je reálné plegii na noze zlepšit? Babičku ovšem cvičení nebaví, sama cvičit nechce ani se zdravou nohou, takže se už objevuje atrofie a tuhne a vytáčí se jí ke straně kotník. Do HK měla i 2x aplikován botulotoxin, ale cvičení šidila a ruka je ztuhlá, ani zápěstí nechce cvičit, i když jsme jí upozornili že jí ztune. Omlouvám se za tak dlohý dotaz, snad smysluplný. MT

Re: Plegie DK

Datum: 09.03.2020 | Vložil: Jakub

Já bych doporučoval motodlahu nebo motomed a nohu rozcvičit přístrojově. Tyto přístroje lze zapůjčit za poplatek domůpo celé ČR

Re: Re: Plegie DK

Datum: 09.03.2020 | Vložil: Markéta T.

Motomed máme, na tom babička cvičí tedy nohy, motodlahu bych si už netroufla, ruku má spastickou a teď i ztuhlou tak že jí není schopná úplně natáhnout odhadla bych to tak na úhel 100, 110 stupňů. Po botulotoxinu s ní intenzivně cvičili na rhb, ale po cvičení si jí vždy uložila na břicho v lokti zcela skrčenou a cvičení odbývala s tím že to bolí....

Re: Re: Re: Plegie DK

Datum: 10.03.2020 | Vložil: Jakub

Dobrý den,
Problém je taky,že s plegickou rukou není možné nijak cvičit. Dobré účinky má funkční elektrostimulace, ale ta je velmi drahá.

Re: Re: Re: Re: Plegie DK

Datum: 10.03.2020 | Vložil: Markéta T.

Plegická je noha, s tou cvičí na motomedu, na ruce má parézu a kvůli spasmům měla aplikován botulotoxin, ale postupně dost ztuhla, babička sama cvičit nechtěla a co jsem s ní cvičila já nestačilo. Jde mi spíš o to, jestli se při tom jak při cvičení nespolupracuje, má vůbec cenu cvičit chůzi ve vysokém chodítku. Jestli to není jen o tom že se tam zavěsí a potáhneme jí. Na rhb, kde byla cca 2,5 měsíce se jí nepovedlo naučit se ani sama se posadit na posteli, nebo si ze sedu sama lehnout. Cvičila i v tom chodítku, taky bez nějakých pokroků. A to tam cvičila tak 100x intenzivněji než doma, kde se jí nechce ani do cvičení zdravé nohy, aby neatrofovaly svaly... Ale myslí si že se v chodítku rozchodí. Tak by mě zajímalo jestli to vůbec jde, nohu neovládá a cvičit nechce....

Záznamy: 31 - 40 ze 644
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek