Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: mrtvice s ataxií

Datum: 10.01.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Prognózu lze pouze odhadnout. Je ale mladý a po mrtvici je relativně krátce, takže lze doufat, že ledacos zvládne. Zažil jsem lidi i rok v bezvědomí, kteří začali i mluvit. Mozek dokáže ve zlepšování neuvěřitelné věci. Třeba i po více letech se stav zlepšuje. Každý je ale jedinečný.
Je nutné věřit a s nemocným stále udržovat kontakt ("být s ním"). Nenechat ho v tom "průšvihu"samotného. Nepřetržitě jej "zásobovat" podněty. Nejlépe z oblastí, které ho zajímají. Rehabilitace u stavů po mrtvici (cévní mozkové příhodě - CMP) je dlouhodobá, je třeba ale vytrvat. Úprava ale nebývá bohužel stoprocentní a "něco" není jako dřív. Vy se ale ptáte na částečné zlepšení.
A to si myslím nastane.

dr. Lukáš

19 ti leta divka po mrtvici

Datum: 20.10.2018 | Vložil: M.cizkova

Po pul roce spatne videni, chuze a jemna motorika. Pomalu se vse zlepsuje. Obcas nekoordinovane pohyby mozek - mysleni 100%

Re: 19 ti leta divka po mrtvici

Datum: 23.10.2018 | Vložil: dr.lukáš

Dobrý den.
Z příspěvku není jasné, zda se na něco, ev. na co, ptáte. Zlepšování je skvělé.
Potvrzuje to skutečnost, že cévní mozková příhoda se nevyhýbá i lidem pod 20 let. Příčina ale bývá jiná, než u starších.
dr. lukáš

Náhodně zjištěná CMP

Datum: 15.10.2018 | Vložil: Marcela

Dobrý den, pro jiné zdr. problémy jsem absolvovala CT mozku. Bylo zjištěno, že jsem v minulosti prodělala CMP, což jsem ani nijak nepostřehla a ani žádné následky nemám. Mám si nechat udělat krevní testy na tuky, tedy cholesterol a změnit životní styl. Není potřeba brát léky na řádění krve, či jakékoli jiné, aby se situace neopakovala a ještě třeba s větší silou. Dost mně to rozhodlo psychicky. Moc děkuji.

Re: Náhodně zjištěná CMP

Datum: 17.10.2018 | Vložil: dr.lukáš

Dobrý den.
Za větami "Mám....." a "Není třeba....." jste chtěla napsat otazník?
Že Vás to rozhodilo, je pochopitelné.
Mohla byste se trochu více rozepsat o výsledku toho CT, kolik Vám je, co děláte (to mi můžete napsat "neviditelně pro ostatní" na mail).
Zda musíte brát léky, a jaké, by se pochopitelně určilo až po vyšetřeních.
I ty je potřeba doporučovat podle zdravotního stavu, ev. obtíží a nemocí v pokrevní rodině.
dr. lukáš

Lehka mozkova přihoda a sport

Datum: 19.09.2018 | Vložil: Šarka Binar

Dobrý den vám všem,
jsme čerství čtyřicátníci, radi spolu klušeme lesem, chodíme plavat, jezdíme na kole, smějeme se, zpíváme a najednou jako blesk z čistého nebe postihla muže mozková příhoda právě při sportu v lese. Nemohl najednou mluvit a poklesl mu levý koutek úst. Ještě před příjezdem RZ se rozmluvil a ochabnutí polevilo. Po deseti dnech všech vyšetření západní medicíny ho propustili s tím, že srazenina vznikla náhodně. Teď je druhým měsícem na neschopence (první za cely produktivní věk) a rád by začal sportovat. Nikdo neumí odpovědět zda může a v jaké náročnosti. Není unavený ani jinak omezený. Sport mu vzdy dodával endorfiny a radost.
Opatrujte se a díky za odpověď.
Děláte dobrou věc
Šárka

Re: Lehka mozkova přihoda a sport

Datum: 29.09.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den paní Šárko
Byl jsem mimo PC, proto odpovídám teprve teď.
Žádná mozková příhoda, resp. sraženina, nevznikne "náhodou".
Pokud neobjevili nic v mozku, příčina byla (je) pravděpodobně mimo hlavu. Tedy v krevním oběhu, nebo krvi.
Oni "sraženinu" objevili? Kde? Co všechno vyšetřili?
To mi můžete napsat i na můj mail dr@pomrtvici.cz, nebo dr.vaclavlukas@centrum.cz
Jako celoživotní (až do mých příhod) sportovec chápu pocity Vás obou.
Ať je příčina jakákoliv (kromě těch závažnějších, na které by asi přišli), sport, resp. pohyb by vadit neměl. Tedy rekreační. Sedět na židli není rozhodně to nejlepší řešení. Napište mi.
Dr. Lukáš

Ochrnutá levá půlka tváře

Datum: 04.09.2018 | Vložil: Velvet

Před rokem jsem prodělala slabou cévní mozkovou příhodu a zůstala mi ochrnutá levá půlka oličeje. Komplet. Nezavíralo se oko,nešlo mračeni,cenění zubů,úsměv,prostě nic. Chodila jsem na elekrtostimulace i na ruční rehabilitace a po 10 měsících se obličej hýbe. Mračím se, cením zuby a oko když chci,tak se zavírá. Nicméně je ten obličej neustále tuhý,jak" po odchodu od zubaře" a oko mě pořád pálí a musím stále používat kapky "oční slzy". Je možné,že to je konečný stav?? Bylo by možné dostat nějaký invalidní důchod, když jsem měla mozkou příhodu již podruhé? Po první CMP jsem neměla žádné postižení. Děkuji za odpověď.

Re: Ochrnutá levá půlka tváře

Datum: 06.09.2018 | Vložil: dr.lukáš

Hezký den Vám přeji.
Že jste měla CMP? Měla jste i jiné příznaky? Podle toho, co líčíte, šlo spíše o tzv. periferní obrnu lícního nervu. To by měl neurolog poznat. Je skvělé, že jste se zlepšila. Jen ta "tuhost" tváře by neměla být.
Přesnější diagnosu může zjistit neurolog pomocí dalších vyšetření.
Ev. stanovení stupně invalidního důchodu záleží na výsledcích vyšetření, tedy velikosti postižení.
dr.lukáš

Narkóza po iCMP

Datum: 16.08.2018 | Vložil: Soňa

Dobrý den, v dubnu jsem prodělala střední iCMP bez následků. Důvod vyšší hodnota homocisteimu(25),nedostatek vitamínú. Byl mi nasazen anopyrin a po 3 měsících vyměněn za trombex. Čekají mě dvě operace. Plastika konečníku a později zanoření stomie. Jak dlouho po MP mohu podstoupit anestézii? Děkuji

Záznamy: 21 - 30 ze 477
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek