Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: CMP

Datum: 28.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Při "mrtvici" (cévní mozkové příhodě) dochází k poškození i center a drah, majících na starosti citlivost. Proto se mohou objevovat v této oblasti i různé poruchy. Kromě necitlivosti a snížené citlivosti to bývají některé "zvláštní pocity" (tzv. dysestezie) a bohužel i nepříjemné bolesti.
Časem by mohly odeznít samy. Zatím se je snaží kolegové ovlivnit léky, jako je Neurontin. Po dohodě s ošetřujícím lékařem bych zvážil výraznější zvýšení dávky.
dr.Lukáš

Mravenčení v dolní končetině po CMP

Datum: 02.10.2019 | Vložil: V.M.

Dobrý den,

je mi 21 let a přibližně před třemi měsíci mě postihla mozková mrtvice. Zakrvácení (3 x 3 x 2 cm) podle slov lékařů pravděpodobně způsobil kavernom. Měla jsem poruchu řeči a necitlivou celou pravou půlku těla, naštěstí se skoro vše vrátilo do původního stavu. Zůstalo mi pouze “mravenčení” v dolní končetině. Občas se mi to zdá až bolestivé, hlavně v prstech. Jsem policistka a celý život jsem dost sportovala, nyní se mi zdá, jako bych tu dolní končetinu měla tuhou a rychle se unavím. Chtěla jsem se zeptat, co to “mravenčení” způsobuje, jak dlouho to může trvat a zda s tím lze něco dělat? Mám na to předepsanou Prelicu 75mg ráno a večer.

Předem děkuji za odpověď,
V.M.

Re: Mravenčení v dolní končetině po CMP

Datum: 04.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den Vám přeji.
Potěšitelné je, že jste se zlepšila.
To mravenčení je nejspíše způsobeno místem v mozku, kde jste "zakrvácela", může přetrvávat relativně dlouho, resp. může ustupovat pomalu. Prelica by měla zabránit "záchvatovitým" pocitům mravenčení a bolesti. Měla by zmenšovat "dráždění" v inkriminované oblasti mozku. Jako člověk zvyklý sportovat byste se měla s touto obtíží vyrovnat dobře.
Dr. Lukáš

Tatínek

Datum: 15.08.2019 | Vložil: Marie

Dobrý den, můj otec před pár dny prodělal mrtvičku, hodně mě to zasáhlo, tolik se o mě nestaral,ale má mě moc rád. Trochu šilhá a mluví jen o minulosti, ale jako by to byla přítomnost. Např. dříve žil ve Švýcarsku a když přijela p. Doktorka, začal říkat ,,co tu děláš? Tos jela tak daleko jen na otočku?”, když jsem za ním dnes byla, několikrát se zeptal kde to jsme. Jsem z toho hodně zmatená, jdu si hlavně pro radu, jak bych mu měla odpovídat. Třeba když se mě zeptal ,,a kde je máma” (jsou 10 let rozvedení) jestli mám říct, že s ní přeci není (to jsem mu řekla a bral to v pořádku) nebo že je doma. Jestli mu v takových normálních případech mám říct pravdu nebo dělat, že to je tak, jak říká. Bojim se, že když budu s nim souhlasit a lhát, tak si to bude myslet dál. Samozřejmě, že mu neřeknu, že jeho otec neni na rybách, ale je mrtvý, ale u techhle méně důležitých věcí by mě to zajímalo. Spraví se to někdy? Nebo bude pořád žít v minulosti? Děkuji :(

Re: Tatínek -akt

Datum: 17.08.2019 | Vložil: Marie

Dobrý den, píší zase, tatínek pořád mluví z cesty, sam nikam nedojde, už se ale směje :) Celkem šilhá - spraví se to? Lékaři nám jednou řeknou, že měl mrtvici a pak že neví, můžu po nich tedy chtít nějaký snímek mozku nebo jestli vi jak moc byl mozek zasažen? Pořád bych chtěla znát odpověď na mou první otázku -jak mu odpovídat. Dám tedy lehčí příklad než minule, ptal se kdo mu vzal ty berle a jeho sestra mu řekla, že je odnesla domů, přitom tam žádné berle neměl. Měla bych mu tedy rict, že je tam neměl nebo odpovídat tím způsobem jako má teta? Pořád nemá žádné rehabilitace a sestřičky na něj úplně kašlou :( Měli bychom tedy začít trochu cvičit sami?

Re: Re: Tatínek -akt

Datum: 30.08.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den Vám přeji
Rovnou odpovím. Tatínka by měl navštívit psycholog, který by měl posoudit, která odpověď je něj nejlepší. Já bych volil pravdu (manželka, tatínek, ...). V případě "berlí" bych zvážil, zda není lepší odpovědět jako teta, tedy "zkousnutelnou pravdu - vysvětlení", protože by se mohl uklidnit a již se na to neptat.
Lékaři by měli vědět, jestli cévní mozkovou příhodu - "mrtvici" prodělal, nebo ne.
Snímek mozku Vám asi moc neřekne. A navíc, funkční spojení konkrétně vidět nejsou. Podle viditelného poškození se lze domnívat, jaké potíže bude pacient mít. Zejména ty psychické lze hůře odhadnout.
Časem (týdny a měsíce) se upravují. Proto je dobré s tatínkem stále trpělivě komunikovat. Samozřejmě je nutné i fyzické cvičení (i tzv. pasivní rehabilitace).
dr. Lukáš

Re: Tatínek

Datum: 06.09.2019 | Vložil: Vendula

Zkuste požádat o rehabilitaci do pobytového zařízení pro pacienty po cévní mozkové příhodě. (Luže-Košumberk, Kladruby, Janské Lázně aj.) Ať je lépe. :)

opět zasáhla

Datum: 08.08.2019 | Vložil: Marie

Dobrý den, již několik dní sleduji a pročítám Vaše stránky, které mi jsou útěchou i posílením, že v tom nelítám sama, a hlavně se konečně někde něco dozvím.
Tatínek 64let, před devíti lety prodělal první mrtvici, z které se po pohybové stránky dostal. Zůstala mu vada řeči. Těžko volil správná slova, stávalo se, že řekl opak než chtěl ale slyšel se, vnímal to. Snažil se. Bydlel sám, byl samostatný, jen občas jsem vypomáhala s úředními věcmi.
Teď, po devíti letech je po druhé mrtvici. Opět následuje kolečko JIP, standardní oddělění a LDN. Bohužel LDNky jsou přeplněné a v místě bydliště je stop stav. Hrozí, že bude přeložen 50 až 80 km od domova.Momentálně je ležící,ochrnutý na pravou stranu se sondou do žaludku. okolí poznává. Nemůže mluvit.
Z okolí dostávám různé rady, abych si vyhledala Dům pro seniory se zvláštním režimem. Chci mu samozřejmě zajistit tu nejlepší péči. Jen nevím jakou cestou? Prosím o Vaše zkušenosti, názory. Děkuji.

Re: opět zasáhla

Datum: 09.08.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den, paní Marie.
Tzv. "následná péče" je u nás bohužel velikou slabinou.
LDN nemají většinou dobrou pověst. Převážně ne vlastní vinou. Naštěstí ne všechny. Těch je ale velmi málo. A máte pravdu, že jejich kapacita je naplněna na 100% na několik let dopředu. Čekací doby jsou v řádech měsíců až let. Strádají i personálně. Je to velmi namáhavá práce, špatně placená a tak mají málo lidí. To se odráží na úrovni péče. Za to ale personál kolikrát nemůže.
Řešením, pokud to jde, je vzít blízkého domů. Nebo ho dát do péče některého kvalitnějšího zařízení.
Ta mají lepší péči, než ta státní. Bývají ale finančně náročnější. Cesta zbývá často jediná-vlastní.
Nepíšete, odkud jste. Napište mi na mail. Ten budu číst jen já a podle Vašeho bydliště a Vašich možností se Vám pokusím poradit.
dr.Lukáš

Re: Re: opět zasáhla

Datum: 02.09.2019 | Vložil: Milan

Dobry den prajem ja som 8 miesicu cmp chodim ale rukov hibem ked lezim ked stanem vobec ju nedvihnem prosím o radu dakujem

Záznamy: 21 - 30 ze 574
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek