Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: LDN

Datum: 10.06.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Řekl bych, že to není běžná praxe, skoro až prapodivná (?!).
Mě by to zaskočilo také. Po JIP většinou následuje běžné lůžkové odd. a teprve pak překlad na další (rehabilitační odd., nebo třeba "oddělení následné péče" - podle názvu by se mělo věnovat následné léčebné péči).
Mám obavy že, když zvolili tento postup, nebude jiná varianta možná :-(
Dr. Lukáš

Tatínek nereaguje

Datum: 21.05.2019 | Vložil: Irena 37

Dobrý den,tatínek měl před dvěma měsíci mrtvici,byl ihned převezen do nemocnice a operován,operace se bohužel nezdařila,tlak se nepodařil snížit a sraženina nebyla odstraněna,avšak druhý den byl již při vědomí,komunikoval,ochrnutý na levou stranu,ale relativně v pořádku.Za tři dny se mu bohužel přitížilo a krvácení se opakovalo,tudíž druhá operace,která se sice zdařila,tlak byl snížen a sraženina odsáta,avšak od té době by se tatínek neprobral.Nejakou dobu byl ještě na JIP,poté převezen na ARO,tam zhruba po čtyřech týdnech začal otvírat oči.Nyni je na NIP,kouká,pokud zrovna nespí,ale to je tak vše,nijak nereaguje.Jeste nutno dodat,že CT vyšetření dopadlo špatně,mozek prý je velmi poškozený,doktoři jsou dost skeptičtí,tedy ne všichni,ale většina.Samozrejme se ho různými stimuly a každodenními návštěvami a cvičením snažíme vrátit zpět.Vime také,že pokud cílené nezareaguje,nedá se s ním zatím víc pracovat.Je ještě šance,že se tatínkovi mozek nastartuje?Dokáže nějak zareagovat?Jak dlouho vám trvalo,než jste učinil první pokrok?Jak moc jste měl poškozený mozek vy? Existují nějaká zařízení,kde není podmínkou "cílená reakce"?Jsme velmi zoufalí,ale nikdy to nevzdáme.Jeste nutno dodat,že se teprve zkousi,aby dýchal sám.Podle lékařů je ale teď nejdůležitější,aby zareagoval cíleně,jinak jsou dost strozí.Tatinkovi bude 62 let,měl dobrou fyzickou kondici,byl velmi aktivní a nekuřák.

Re: Tatínek nereaguje

Datum: 24.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.

Odpověděl jsem Vám na Váš mail.

dr. Lukáš

před a po mrtvici

Datum: 10.05.2019 | Vložil: Jitka

Chci jen uvést pár postřehů, pro záznam varování, když má maminka dostala mrtvici.
Maminka měla, jak píše pan doktor Lukáš, "poslíčky". Ty jsme bohužel nedokázali rozklíčovat. Byla to veliká chyba. Lékařů i nás, kdo se o ní starali.
Proto je zde, pro varování, uvádím.
Bylo to náhlé a krátké zvracení, hned následné usnutí (cca 10, 20 min.). Nechuť k jídlu. Tinitus. Ale chování, ještě tenkrát, bylo v pořádku a maminka si nepřála to nějak řešit. Škoda, že jsme ji poslechly a nepídili se, proč se jí to děje.
Neměla už tenkrát úplně průchodnou krkavici. Dostala doporučení na zprůchodnění. Ignorovala to. Další chyba. Také neřešený vyšší tlak.
Pak přišla velká mrtvice a poškodil se mozek. Došlo k lehkému ochrnutí půlky těla, které se rehabilitací částečně zlepšilo, ale bohužel došlo k poruchám myšlení, paměti a to se už nezlepšilo. Staraly jsme se o ni cca 8 let. Už tu není.
Bez naší intenzivní péče by to ale tak dlouho nebylo. Bohužel i nám (nám oběma sestrám) to také vzalo kus zdraví o čase nemluvě.
Maminka byla naše velká autorita, velmi chytrá a vzdělaná žena. Mrtvice ji to všechno vzala. Bohužel si to i ze začátku uvědomovala a psychicky velmi strádala.
Proto neberte, jak se vyjádřil pan doktor v úvodu, žádné, i když atypické, příznaky mrtvice na lehkou váhu. Bohužel, následky mohou být opravdu nevratné.
Tolik mé zkušenosti.


Re: před a po mrtvici

Datum: 19.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Moc děkuji za Váš příspěvek.
Pomůže všem, kdo si ho přečtou. Především těm, kteří se s tou "mrchou zákeřnou" setkají. Může mít opravdu "různé převleky". Kdykoliv se vám něco nezdá, raději zavolejte 155. Určitě se nebude nikdo zlobit.

dr. Lukáš

Změna psychiky

Datum: 09.05.2019 | Vložil: Láďa

Dobrý den,chci se zeptat. V 56 mě postihla CMP, týden v umělém spánku, tracheostomie, půl roku v nemocnici. Po propuštění se mi úplně změnila psychika. Každý dojemný film mě rozbrečí, každý úspěch někoho to samé. Někdy i bez příčiíny. Neporadíte jak se toho zbavit. Nikdy dřív jsem to neměl. Jsem na vozíku a mám postiženou levou stranu. Hlava jinak v pořádku.

Re: Změna psychiky

Datum: 22.05.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den, Láďo.
Mrtvice s každým dokonale zamává. Je to většinou hrozný zážitek. Zvláště, jestli člověk zažije to, co Vy.
Já jsem během prvního půl roku brečel mnohokrát. Často bez příčiny. Teda "bez příčiny". Ona ta příčina tady byla. Vlastně, stále tady je. Dříve mě taky žádný film "nedostal". Díky CMP se to v mozku "přepne" a člověk začne většinou vnímat svět jinak . . . a často i citlivěji. Jak se postupem času se změnou života srovnává, dochází i ke zlepšení psychických projevů.
Receptem je SNAŽIT SE ŽÍT, jak to jde. Stýkat se s lidmi, kteří mají stejné, nebo podobné problémy.
Jestli jste schopen, dopravit se do Polikliniky Olšanská, podívejte se na stránky ERGOAKTIVu (www.ergoaktiv.cz).
dr. Lukáš

Můj příběh

Datum: 09.05.2019 | Vložil: mirka

Dobrý den, Po oslavě mých 55let za dva měsíce , mě postihla CMP ochrnutí pravé strany. Možná bych takhle špatně nedopadla, kdyby jsem dostala okamžitou péči od lékaře, který mě nechal ležet na vozíku bez povšimnutí 4hod, před svoji ordinací. Dnes už je to 12let a stále se nikam sama bez cizí pomoci nedostanu. Nejsem zvyklá ležet a nic nedělat.Můj život se otočil o víc jak 180stupňů. K tomu se nabalují další nemoce, nikdy se s takovou nemocí nezžiji ani nevyrovnám. Moje psychika rovněž není v pořádku. Omlouvám se, jestli jsem svůj článek vložila na špatnou stránku. Těžko se dá ranit druhému aby se určitých úkonu vyvaroval. CMP je zákeřná nemoc jako rakovina. S pozdravem Mirka

Re: Můj příběh

Datum: 22.05.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den Mirko.
Mě ty velké "trefily" těsně před 56. narozeninami (55 let a 11 měsíců).
Jsem na tom určitě lépe a proto Vás obdivuji, jak bojujete. Zvládat kromě následků "té mrchy zákeřné" ještě další nemoci, které přináší věk, je obdivuhodné. S tím, co mrtvice napáchala, se mnohdy moc nadělat nedá, proto je nutné se přizpůsobit.
To, že jste napsala, je skvělé.
dr. Lukáš

Následná léčba

Datum: 09.05.2019 | Vložil: Marek

Chtel bych se zeptat na Vas nazor na následnou léčbu pomoci ozonoterapie a hyperbaricke komory. Někteří lékaři tvrdí ze to ma dobre výsledky.
A druhy dotaz je na vhodnost plavání. Je to dobre v řádech týdnů po příhodě plavat? Co tepla voda?
Deluji

Záznamy: 11 - 20 ze 533
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek