Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Re: Změna psychiky

Datum: 22.05.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den, Láďo.
Mrtvice s každým dokonale zamává. Je to většinou hrozný zážitek. Zvláště, jestli člověk zažije to, co Vy.
Já jsem během prvního půl roku brečel mnohokrát. Často bez příčiny. Teda "bez příčiny". Ona ta příčina tady byla. Vlastně, stále tady je. Dříve mě taky žádný film "nedostal". Díky CMP se to v mozku "přepne" a člověk začne většinou vnímat svět jinak . . . a často i citlivěji. Jak se postupem času se změnou života srovnává, dochází i ke zlepšení psychických projevů.
Receptem je SNAŽIT SE ŽÍT, jak to jde. Stýkat se s lidmi, kteří mají stejné, nebo podobné problémy.
Jestli jste schopen, dopravit se do Polikliniky Olšanská, podívejte se na stránky ERGOAKTIVu (www.ergoaktiv.cz).
dr. Lukáš

Můj příběh

Datum: 09.05.2019 | Vložil: mirka

Dobrý den, Po oslavě mých 55let za dva měsíce , mě postihla CMP ochrnutí pravé strany. Možná bych takhle špatně nedopadla, kdyby jsem dostala okamžitou péči od lékaře, který mě nechal ležet na vozíku bez povšimnutí 4hod, před svoji ordinací. Dnes už je to 12let a stále se nikam sama bez cizí pomoci nedostanu. Nejsem zvyklá ležet a nic nedělat.Můj život se otočil o víc jak 180stupňů. K tomu se nabalují další nemoce, nikdy se s takovou nemocí nezžiji ani nevyrovnám. Moje psychika rovněž není v pořádku. Omlouvám se, jestli jsem svůj článek vložila na špatnou stránku. Těžko se dá ranit druhému aby se určitých úkonu vyvaroval. CMP je zákeřná nemoc jako rakovina. S pozdravem Mirka

Re: Můj příběh

Datum: 22.05.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den Mirko.
Mě ty velké "trefily" těsně před 56. narozeninami (55 let a 11 měsíců).
Jsem na tom určitě lépe a proto Vás obdivuji, jak bojujete. Zvládat kromě následků "té mrchy zákeřné" ještě další nemoci, které přináší věk, je obdivuhodné. S tím, co mrtvice napáchala, se mnohdy moc nadělat nedá, proto je nutné se přizpůsobit.
To, že jste napsala, je skvělé.
dr. Lukáš

Následná léčba

Datum: 09.05.2019 | Vložil: Marek

Chtel bych se zeptat na Vas nazor na následnou léčbu pomoci ozonoterapie a hyperbaricke komory. Někteří lékaři tvrdí ze to ma dobre výsledky.
A druhy dotaz je na vhodnost plavání. Je to dobre v řádech týdnů po příhodě plavat? Co tepla voda?
Deluji

Re: Následná léčba

Datum: 22.05.2019 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den Vám přeji, Marku.
Obě otázky, resp. odpovědi mají stejnou podmínku. Záleží na druhu cévní mozkové příhody. Obecně lze říct, že obojí má dobrý vliv. Hyperbarické komory se zlepšuje prokrvení.
Plavání, stejně jako jakákoliv aktivita, zlepšuje především sebevědomí pacienta. Cvičení v bazénu pomáhá v nácviku pohybu. Ten je snazší, protože voda pochopitelně nadnáší. Pokud je těch týdnů poměrně málo, asi bych byl opatrnější a poradil bych se.
Vhodnost obojího by měl posoudit Váš lékař.
dr. Lukáš

Mohou lidé na vozíku, po mrtvici chodit na vycházky

Datum: 07.05.2019 | Vložil: Zuzka

Dobrý den, mamča je 4 roky po mrtvici. Ochrnutá levá strana. Nechodí je pouze ležící nebo sedící. Mluví, vnímá. Chtěla by na vozíku ven, ale sestra u které je, mi tvrdí, že to není dobře. Chtěla bych mamče udělat radost a alespoň jednou týdně jít ven. Jasně jen když neprší. Myslíte, že by jí to ublížili? Taky celý život mamča kouřila a tak jsem jí vždy jednou týdně dala elektr. cigaretu. Mamča se zklidnila a zase týden vydržela. Ale mám pocit, že sestra mi ji nechce dát ven právě proto. Myslíte, že to hodně ublíží.

Re: Mohou lidé na vozíku, po mrtvici chodit na vycházky

Datum: 07.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Naopak!
Jen s maminkou ven. Venku to začíná kvést a zpívat. Domnívám se, že to jí prospěje. To, že je stále "zavřená" není dobré.
Sestřička se asi toho kouření bojí. Jestli Vás pustí, nezklamte jí.
A maminka by nezvládla "chodítko" (čtyři kolečka)?
Je dobře, že Vás má. Si myslím.

dr.Lukáš

Re: Re: Mohou lidé na vozíku, po mrtvici chodit na vycházky

Datum: 08.05.2019 | Vložil: Zuzka

Děkuju za odpověď. Já si taky myslím, že ven ano. Nechci sestru zklamat s tím kouřením, ale zase je mi moc líto mamči, protože nic jiného pro ni udělat nemůžu. Vím, že to sestra myslī pro zdraví mamčou, ale vidět mámu chvíli hodně šťastnou je pro mě a pro nī taky důležitý. Jsem v tomhle bezradná. Komu udělat radost? Sestře a nebo mamče? Myslím, že jednou za týden by to mohli dovolit. Je mi mámy līto.

Re: Re: Re: Mohou lidé na vozíku, po mrtvici chodit na vycházky

Datum: 08.05.2019 | Vložil: Zuzka

Chodítko by už asi nezvládla. Vše se zhoršilo. Mamča má sny, že chodí. Občas má sen a myslí si, že je to pravda. Pak plánuje jak půjde do práce. Tu milovala. Prodávala bižuterii a pořád na to vzpomíná. Když ji vidím tak nemohoucí a odkázanou na to, co jí dáme, podáme a dovolíme tak někdy řīká, že s ní jednáme jak s nesvéprávnou. Má pravdu. Co by si přála jí zakazují a já když jsem se ozvala, tak jsme se se ségrou hrozně pohádali. Jsem vděčná, že mají mámu u sebe doma, ale jå se musím ptát na vše co chci mámě přivést nebo jít ven. Když si usmyslí, tak vlastnę nemohu nic. Je to fakt těžký.

Re: Mohou lidé na vozíku, po mrtvici chodit na vycházky

Datum: 20.05.2019 | Vložil: Jitka

Dobrý den,
určitě maminku vemte na vozíku ven.Uvidíte, že pookřeje.Vůbec jí to neublíží, nemusíte se bát.Spíše její psychice ubližuje to, že je jen doma.Moje maminka prodělala těžkou mrtvici vloni v dubnu, má polochrnutou levou nohu a ruku a chodíme s ní ven s chodítkem.Určitě jí to prosaďte, udělá to radost Vám ale hlavně jí.A nedejte se odradit, psychika dostává záběr už tou prodělanou mrtvicí a ona potřebuje jak se říká přijít také na jiné myšlenky a na čerstvý vzduch a bude to pro ní příjemná změna..Budu ráda, když mi pak napíšete, jak to to dopadlo.Držím Vám pěsti.
Jitka

Záznamy: 11 - 20 ze 525
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek