Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Porucha sluchu

Datum: 23.11.2020 | Vložil: Zbyněk

Dobrý den,
v únoru jsem prodělal CMP. Odhaleno až zpětně v dubnu. Mám to štěstí, že mě to jenom lehce štrejchlo. Navenek vypadám zdravě, nemám žádnou poruchu co se týká hybnosti končetin, řeči, zraku. Pouze trpím občasnými závratěmi a asi mi to nějak pohlo psychikou. Nejvíce mám zasaženo sluchové centrum. Nerozpoznám jednotlivé tóny. Na celkovém vyšetření sluchu jsem byl, vše OK. Podle mě laicky je to tak, že všechny zvuky se mi dostanou do mozku, ale odumřelo mi centrum rozeznávání tónů. Takhle to navenek vypadá jako že nemám žádné následky. Ale mě do hlavy nikdo nevidí, nikdo si nedokáže představit, pokud si tím sám neprošel, co mi to dělá. Veškeré zvuky, vrznutí dveří, zaštěkání psa v dálce, řeč blízkých, hudba, prostě sakum prdum vše slyším v jednom tónu. Kvůli tomu mám neustálý hukot v hlavě, nemohu poslouchat hudbu, což byl můj největší koníček. Když hledám, zda by to šlo nějak rozcvičit, tak odpovědi nenacházím. Jsou různé cviky na rozhýbání končetin, na rozmluvení apod. Ale nikde žádné informace, jak znovu rozcvičit sluch. Mám na vás tedy dotaz, jestli jste s tím náhodou nepřišel nějak do styku a zda mám šanci, aby mi mozek nějak přepnul neurony tak, abych opět rozeznal jednotlivé tóny. Popř. jak na to :-) Jinak to co děláte, je strašně záslužné. Děkuji za nás za všechny.
Krejčí Zbyněk

Re: Porucha sluchu

Datum: 28.11.2020 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den Vám přeji.
Mozek je doslova napěchovaný nervovými buňkami
(100 000 000 000 = 100 miliard), spojeními mezi nimi. To tvoří množství center, která spolu komunikují na různých úrovních.
Bohužel se může stát, že CMP poškodí cokoliv v této nesmírně složité struktuře a to se pak často projeví i velmi specifickou poruchou, která postihla Vás.
Vaše úvaha o tom, že něco nefunguje dobře v mozku, je nejvíce pravděpodobná (jestli je to "centrum", nebo nějaký úsek na cestě z ucha do centra je spíše na teoretickou úvahu)
U Vás je ale několik důležitých a bohudík pozitivních faktorů. Především ŽIJETE. Nemáte ŽÁDNÉ ZÁVAŽNĚJŠÍ TRVALÉ NÁSLEDKY. ORL vyš. bylo OK.
Asi si řeknete, že jsou to jen chabé náplasti. ALE NEJSOU.
Nejdůležitější v tuto chvíli je bohužel přizpůsobení se. Člověk se musí naučit žít s tím, co má. A být trpělivý. Konkrétní postup by měl vycházet z obecného přístupu. Snažit se napravit ztracenou funkci a doufat, že "naskočí" (byť nedokonale). Jestliže se špatně hýbe ruka, tak procvičuji pohyby rukou (třeba i tzv. pasivně).
Zpočátku jsem viděl hodně dvojitě díky špatnému pohybu očí. Od kolegy očního lékaře jsem očekával "zázračnou radu", ale dozvěděl jsem se jen:"Koulej očima". Chuť jídla byla prapodivná, skoro hrozná. Při prvních pokusech o samostatný pohyb jsem padal.
Ale jedl jsem, snažil jsem se dívat, kam bylo třeba, snažil jsem se chodit. Snažil jsem se co nejvíc žít normální život. Neříkám, že je vše opět normální, ale hodně se to zlepšilo. Časem ( CMP jsem měl v roce 2009 - jde tedy bohužel spíše o měsíce a roky).
"Atakování" různými zvuky a tóny je naděje, že se mozek naučí rozlišovat. Zpočátku to asi bude hodně protivné, ale buďte trpělivý.
Držím palce, ať se to podaří.
MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

Re: Re: Porucha sluchu

Datum: 29.11.2020 | Vložil: Zbyněk

Pane doktore, děkuji za povzbuzení a milá slova.
Jsem si moc dobře vědom toho, že jsem měl štěstí v neštěstí. Mysím si, že na to, že mi odumřel kus mozku o velikosti 3x3x8 cm, tak jsem z toho vyvázl relativně dobře. Jen se mi v práci nějak zamotala hlava, po příjezdu domů jsem prospal snad 16 hodin a 2. den šel zase normálně do práce. Akorát mám od té doby výše uvedené příznaky, závratě a sluch. Kvůli závratím jsem pro jistotu přestal řídit auto a v práci mi vyšli vstříc tak, abych měl dále uplatnění. Jinak žiju v podstatě stejně, jen si v hlavě svádím svůj vnitřní boj. Učím se žít s tím, jak to je. Zkouším si pouštět oblíbenou hudbu a přesvědčuju mozek, jak to má slyšet. Tak snad se to tam někdy přepne :-)
Přeji Vám i všem ostatním hodně síly pro svůj vlastní vnitřní boj, který svádíte.
Krejčí Zbyněk

Re: Re: Re: Porucha sluchu

Datum: 29.11.2020 | Vložil: Zbyněk

Ještě poznámka a snad pro někoho i varování. Je mi 43 let. V roce 2008 jsem byl na operaci srdce, mám umělou chlopeň. Od té doby užívám Warfarin. U minulé praktické lékařky mi byl vždy v případě vysazení nahrazen Fraxyparinem. Například při trhání zubu. Poté jsem přešel k novému praktikovi a když jsem měl jít na trhání, tak mi řekl, že stačí warfarin vysadit a nahrazovat se nemusí. Prý to je zbytečně drahé. Tak sám jsem si ten lék předepsat neuměl a tak nějak věříte doktorovi, "odborníkovi". A den po trhání zubu jsem právě dostal mrtvici. Nejdřív jsem si spojoval závratě s komplikacemi po extrakci, poté to doktor sváděl na tlak a na tep. Já si naordinoval nádor na mozku, zánět mozkových blan, covid-19 apod. Teprve po 2 měsících jsem se kvůli zavřeným ambulancím dostal na neurologii, odkud mě poslali na CT, kde zpětně zjistili, že jsem proděl CMP.
Tak jen varování pro ostatní: Pokud užíváte Warfarin, tak to má svůj důvod a při vysazení VŽDY trvejte na nahrazení a nenechte se odbýt nějakým praktikem.
Je to jen ve stručnosti, ten můj příběh je ještě trochu výživnější.
Mějte se fajn
Krejčí

Re: Re: Re: Re: Porucha sluchu

Datum: 30.11.2020 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den
Děkuji za dodatek, který je NESMÍRNĚ DŮLEŽITÝ!
Zahajování užívání Warfarinem (i během léčby) MUSÍ BÝT VŽDY pod kontrolou lékaře. A to i po případném přerušení z medicínských důvodů. Vysazení Warfarinu bez náhrady (byť dočasné) NESMÍ NASTAT!
Tyto léky mají VELKÝ VÝZNAM!
MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

Re: Re: Re: Re: Re: Porucha sluchu

Datum: 07.12.2020 | Vložil: Zbyněk

Zdravím,
kdyby někdo sháněl podobné informace a narazil na tuto diskuzi, tak pár info, které jsem zjistil. Porucha vnímání tónů se nazývá Amúzie/Amusia. Více o problému v knize Musicophilia od Olivera Sackse. Knihu nemám, objednávám :-)
Krejčí Zbyněk

Psycholog

Datum: 11.11.2020 | Vložil: Tereza

Dobrý den, moc děkuji za osvětu ohledně nutnosti psychologické péče po mozkové příhodě. Bylo by nutné aby toto poskytovali už nemocnice. Je mi 32 a před 3lety jsem prodělala krvácení do mozku, museli mi hlavu otevřít a odoperovat pozkozenou část. Zároveň jsem byla 3tydny po porodu a nikdo neřešil psychologickou stránku věci. Půl roku jsem žila přesvědčena že mohu zničeno nic zemřít, po prodlení mnoha úzkostných ataků jsem si našla psychologa sama ( placeného) a dnes je mi o hodně lip. Kdyby to jen trochu šlo, měl by mít každý nárok na takovou péči. Proč to zdravotnictví automaticky nenabízí?

Re: Psycholog

Datum: 13.11.2020 | Vložil: Honza

Dobrý den Terezo,
já měl mozkovou příhodu v r. 2013. Tehdy mi v nemocnici byla poskytnuta. V liberecké nemocnici. S paní psycholožkou jsme o tom mluvili, nabídli mi i nějaká antidepresiva, ty jsem odmítl. Zvládl jsem to bez nich. Sezení jsme měli asi 2. Víc nebylo potřeba.

Re: Re: Psycholog

Datum: 27.11.2020 | Vložil: Milan

Dobrý deň prajem honzdo chtel by som sa opýtať či môžem rehabilitácnu sestru aby mi predpísala rehabilitácnu rukavicu čo prsty otvára videl som na internete volá sa seabostim ďakujem

Re: Re: Re: Psycholog

Datum: 28.11.2020 | Vložil: Honza

Dobrý den Milane,
jakoukoliv pomůcku nemůže předepsat jen sestra, ale vždy pouze lékař, ideálně neurolog. Pomůcku, o které píšete znám, sice jen z letáků, ale slyšel jsem na to chválu.

Záznamy: 1 - 10 ze 643
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek