Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

sport

Datum: 24.06.2019 | Vložil: Radim

Dobrý den,
jsem 2 měsíce po CMP - s ischemickymi změnami v mozečku. Do týdne po CMP jsem šel z nemocnice domů s tím, že jsem téměř bez násldeků. Rehabilitačním pracovníkům jsem sdělil, že mám jen špatnou motoriku levé ruky a že to "docvičím" hrou na kytaru. Kromě toho se mi občas podlamuje levá noha v koleni. Hra na kytaru není jako dříve ale věřím, že to skutečně "docvičím". Co mě trápí jsou bolesti hlavy a to zejména v těch vedrech a tak se ptám jestli s tím máte zkušenosti a zda to odezní. Dále mám dotaz ohledně sportu. Před CMP jsem trénoval na ironmana tzn. intenzivní běh, kolo a plavání a také posilovna. Nevíte prosím, zda lze někde dohledat jak znova začít trénovat a v jaké intenzitě? Abych nezapomněl: zjistili mi Foramen ovale a pravděpodobně mě čeká ještě zákrok. V současné době mám 30 ti denní holter, až po té mi stanoví termín operace. Mohu začít sportovat před operací nebo raději až po ní? Děkuji za odpověď.

Re: sport

Datum: 27.06.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den, Radime.
Vzhledem k tomu, že jste "supersportovec", předpokládám, že nebudete mít problém s pravidelnou a dlouhodobou rehabilitací. Lidé zvyklí na fyzickou zátěž rehabilitují většinou lépe. Doba 2 měsíce je u CMP krátká na hodnocení větších pokroků. U Vás těch "kytarových"...
S intenzivnějším tréninkem doporučuji počkat až po operaci srdce (Samozřejmě podle pokynů kardiologů. Pokud ho povolí).
V rehabilitaci považuji za nejvhodnější běžný život s obvyklými činnostmi (kutilství, domácí práce, třeba i hra na kytaru).

Dr.Lukáš

bolest hlavy

Datum: 10.06.2019 | Vložil: Matúš S.

Dobry den v 27 som mal CMP kvoli krvenj zrazenine po prepusteni z nemocine ma zacala boliet hlava kazdy den. je to normalne ?

Re: bolest hlavy

Datum: 11.06.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den, Matúš.
Možné to je, ale bolest hlavy normální není. Měl by Vás vyšetřit minimálně praktický lékař, který by měl posoudit nutnost ev. neurologického vyšetření. Bolest je vždy signál, že se něco děje (třeba vysoký tlak, zánět, krvácení,..., ale i třeba nemoc očí a nedostatek tekutin).
Dr. Lukáš

LDN

Datum: 07.06.2019 | Vložil: Lenka

Vážený pane doktore,
chci se zeptat zda je běžná praxe prevést pacieta po mrtvici rovnou z JIP na LDN?
Na JIP byla 3.týdny. Dosti nás to zaskočilo, dokonce nám to ani neřekli a vzkázali nám to po sestřičce.
Čekali jsme přesun na lůžkovu část a rehabilitaci.
Jde toto rozhodnutí ještě zvrátit?
Děkuji moc za odpověď

Re: LDN

Datum: 07.06.2019 | Vložil: Jakub

Vzhledem k tristnímu stavu následné péče je toto celkem běžné. Zkuste nějaké organizace, které takto nemocným pomáhají, kontakty najdete na těchto stránkách.

Re: LDN

Datum: 10.06.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Řekl bych, že to není běžná praxe, skoro až prapodivná (?!).
Mě by to zaskočilo také. Po JIP většinou následuje běžné lůžkové odd. a teprve pak překlad na další (rehabilitační odd., nebo třeba "oddělení následné péče" - podle názvu by se mělo věnovat následné léčebné péči).
Mám obavy že, když zvolili tento postup, nebude jiná varianta možná :-(
Dr. Lukáš

Tatínek nereaguje

Datum: 21.05.2019 | Vložil: Irena 37

Dobrý den,tatínek měl před dvěma měsíci mrtvici,byl ihned převezen do nemocnice a operován,operace se bohužel nezdařila,tlak se nepodařil snížit a sraženina nebyla odstraněna,avšak druhý den byl již při vědomí,komunikoval,ochrnutý na levou stranu,ale relativně v pořádku.Za tři dny se mu bohužel přitížilo a krvácení se opakovalo,tudíž druhá operace,která se sice zdařila,tlak byl snížen a sraženina odsáta,avšak od té době by se tatínek neprobral.Nejakou dobu byl ještě na JIP,poté převezen na ARO,tam zhruba po čtyřech týdnech začal otvírat oči.Nyni je na NIP,kouká,pokud zrovna nespí,ale to je tak vše,nijak nereaguje.Jeste nutno dodat,že CT vyšetření dopadlo špatně,mozek prý je velmi poškozený,doktoři jsou dost skeptičtí,tedy ne všichni,ale většina.Samozrejme se ho různými stimuly a každodenními návštěvami a cvičením snažíme vrátit zpět.Vime také,že pokud cílené nezareaguje,nedá se s ním zatím víc pracovat.Je ještě šance,že se tatínkovi mozek nastartuje?Dokáže nějak zareagovat?Jak dlouho vám trvalo,než jste učinil první pokrok?Jak moc jste měl poškozený mozek vy? Existují nějaká zařízení,kde není podmínkou "cílená reakce"?Jsme velmi zoufalí,ale nikdy to nevzdáme.Jeste nutno dodat,že se teprve zkousi,aby dýchal sám.Podle lékařů je ale teď nejdůležitější,aby zareagoval cíleně,jinak jsou dost strozí.Tatinkovi bude 62 let,měl dobrou fyzickou kondici,byl velmi aktivní a nekuřák.

Re: Tatínek nereaguje

Datum: 24.05.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.

Odpověděl jsem Vám na Váš mail.

dr. Lukáš

před a po mrtvici

Datum: 10.05.2019 | Vložil: Jitka

Chci jen uvést pár postřehů, pro záznam varování, když má maminka dostala mrtvici.
Maminka měla, jak píše pan doktor Lukáš, "poslíčky". Ty jsme bohužel nedokázali rozklíčovat. Byla to veliká chyba. Lékařů i nás, kdo se o ní starali.
Proto je zde, pro varování, uvádím.
Bylo to náhlé a krátké zvracení, hned následné usnutí (cca 10, 20 min.). Nechuť k jídlu. Tinitus. Ale chování, ještě tenkrát, bylo v pořádku a maminka si nepřála to nějak řešit. Škoda, že jsme ji poslechly a nepídili se, proč se jí to děje.
Neměla už tenkrát úplně průchodnou krkavici. Dostala doporučení na zprůchodnění. Ignorovala to. Další chyba. Také neřešený vyšší tlak.
Pak přišla velká mrtvice a poškodil se mozek. Došlo k lehkému ochrnutí půlky těla, které se rehabilitací částečně zlepšilo, ale bohužel došlo k poruchám myšlení, paměti a to se už nezlepšilo. Staraly jsme se o ni cca 8 let. Už tu není.
Bez naší intenzivní péče by to ale tak dlouho nebylo. Bohužel i nám (nám oběma sestrám) to také vzalo kus zdraví o čase nemluvě.
Maminka byla naše velká autorita, velmi chytrá a vzdělaná žena. Mrtvice ji to všechno vzala. Bohužel si to i ze začátku uvědomovala a psychicky velmi strádala.
Proto neberte, jak se vyjádřil pan doktor v úvodu, žádné, i když atypické, příznaky mrtvice na lehkou váhu. Bohužel, následky mohou být opravdu nevratné.
Tolik mé zkušenosti.


Záznamy: 1 - 10 ze 527
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek