Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Babička, 85, CMP

Datum: 08.03.2018 | Vložil: Gabriela

Dobrý den, už jsem zde psala o své babičce, ale asi jste zapomněl na můj článek reagovat. Prosím, přečtěte si jej a poraďte. Je z 16. 1. Jinak s babičkou pokračuji denně ve cvičení. S levou nohou krásně hýbe, řekla bych že už vědomě a dle své potřeby. Před měsícem začala hýbat i levou rukou. Tyto pohyby jsou však zatím jen patogenní, ale jsem ráda že jsou. Ruka se dva měsíce až na pár vijímek vůbec nepohla. Co mi ale dělá starosti, je, že babi nechce hýbat pravou nohou. ( ochrnutí bylo na levou stranu ) Má totiž fobii, že pokud bude s nohou hýbat, spadne z postele. Takže když ji za nohu zatím jen chytnu, už ji křečovitě pne našponovanou, abych s ní nepohla. Ano, pokud použiju reflexní body, tak nohu v koleni skrčí, ale takto je to provázeno bolestmi. Je mi to líto, protože nás tento její stav plynoucí z psychiky ( strachu ) dost brzdí v dalších pokrocích. Kdyby se babi nebála, myslím že by se už sama v posteli třeba i otočila trochu na bok. Tak leží jak placka v poloze, do které ji já dám. Budu ráda za rady. 13. 3. jedeme do fakultky na kontrolu. Mám chtít nějaké antidepresiva na ten její strach ? Neutlumí ji takové léky? Nebudou hrát v regeneraci mozku proti nám ? A prosím, kam bych mohla jet s babi rehabilitovat??? Jela bych jako asistent s ní. Jsem si jistá že by ji pomohli odborníci daleko víc než já a taky bazén. Moc děkuji za rady, Gabka

Re: Babička, 85, CMP

Datum: 19.03.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den,
Odpovídám trochu později, protože jsem se snažil najít to nejlepší, co by Vám pomohlo.
a víc odpovídacích na tomto webu není.
O babičku se staráte skvěle. Z Vašeho dopisu to přímo čiší.
Rehabilitace - Zkuste třeba vejít na stránku www.ergoaktiv.cz kde je více rad. Ta, která se týká přímo rehabilitace je na https://www.ergoaktiv.cz/wp-content/uploads/Prirucka_pro_pacienty_po_CMP.pdf
Podávání Encephabolu 1x denně je velice málo. Zkuste Geratam 1200 1 ráno. Máte pravdu, že bohužel záleží i na věku (obecně). Čím je člověk mladší, tak vše zvládá lépe a organizmus reaguje i na léky lépe. Vše je ale hodně individuální.
Přírodní produkty mám rád, ALE pozor - některé zvyšují účinek běžných léků. Právě třeba přípravky s GINGO mohou zvýšit "ředění krve" a tím se mohou objevit "krvácivé projevy. V lékárně by Vám měli být schopni poradit.
Princip pasivního cvičení je v tom, že s pacientem děláte to, co by dělal, kdyby toho schopen byl. Např. ohýbáte paži v lokti, přestože to sám nezvládne. To se snažíte dělat se všemi oblastmi těla, které se přirozeně pohybují. Pokud možno v přirozeném rozsahu, nebo maximálně Udržujete tak pohyb v kloubu až do okamžiku, kdy to zvládne sám. Je to i prevence proti komplikacím, vznikajícím z nepohybu.
Ptáte se, jestli na babičku moc nespěcháte. Já si myslím, že dobrý je každý podnět, každá snaha o rehabilitaci. Hlavní je vytrvalost a pravidelnost. Ale pozor! Člověk se rychle unaví, a proto je lepší KRATŠÍ DOBU, ALE ČASTĚJI.
Ptáte se: Není při postižení pravé hemisféry větší problém rozhýbat ochrnutou půlku ?
Domnívám se, že by to větší, problém být neměl. Naopak vidím jako dobré, že je díky nepoškození levé hemisféry neporušena řeč. Můžete tak daleko lépe komunikovat.
Se srdíčkem - fibrilace- by měla být zkontrolována kardiologem.
Epileptický záchvat je nepříjemnou komplikací. Tato záležitost se dotýká i antidepresiv, protože některá antiepileptika se používají i jako antidepresiva. Výhoda některých z nich je, že pacienta netlumí. Měl by je ale nasadit odborník, protože účinek je individuální.
Domácí prostředí je to nejlepší, co lze pro pacienta udělat (pokud to je v silách blízkých).
Raduň neznám. Z toho, co jsem se ale dočetl na internetu, mohli by Vám hodně pomoci.
https://www.opava.agentura-oasa.cz/zakladni-informace/s-190/

Re: Babička, 85, CMP

Datum: 19.03.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den, odpověď jsem napsal, ale zřejmě jsem ji nevložil na stránky. Již je níže.
Ještě jednou dobrý den.
Jsem rád, že dělá babička pokroky.
Doporučoval bych požádat rehabilitačního odborníka, aby Vám na místě (přímo u babičky) poradil.
Uvidí, v čem je problém a jak dál.
Rehabilitačních zařízení, kde byste mohla jet jako "aktivní doprovod" je více.
Z léků, které netlumí, ale příznivě působí na ev. deprese/strachy bych doporučil třeba Citalec.
Obavu babičky, že spadne, by šlo zmírnit třeba zábranou na lůžku.
Dr. Lukáš

Babička po CMP

Datum: 06.03.2018 | Vložil: Markéta

Dobrý den,
babička 84let, prodělala před 5ti dny mrtvici. Bohužel nevíme kdy přesně, protože čas je v rozmezí 24hod. Je ochrnutá na celou pravou polovinu těla a má zasaženo i centrum řeči. Lékař říkal, že kvůli otoku mozku nemohli podat kontrastní látku pro rozpuštění trombu a že je zatím neléčená. Chtěla bych se zeptat, zda je ještě stále v ohrožení života nebo je již z nejhoršího venku? Den po převozu se snažila komunikovat a byla při plném vědomí, ovšem při návštěvě o dva dny později, již byla letargická, jen lehce otevřela oči a vlastně ani nevíme, zda nás vnímala. Je tento stav normální nebo se její stav zhoršil? Děkuji za odpověď - zkušenost Markéta

Re: Babička po CMP

Datum: 19.03.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Informace o tom, že "je neléčená", je přinejmenším zvláštní. Léčba by měla probíhat v každém případě. "Kontrastní látka" se dává při vyšetření. Ve vyšším věku bývá stav komplikován celkovou kondicí a přidrženými nemocemi.
Váš dotaz na vývoj - spíše bych soudil na tzv. "doběhnutí" příhody. Také jsem byl v dalších dnech horší.
Dr. Lukáš

Krvaceni do mozku

Datum: 22.02.2018 | Vložil: Nikola

Dobry den pritele(20) vcera odvezla sanitka s krvacenim do mozku cca20minut po prasknuti cevky byl okamzite osetren komunikoval mohl hybat rukama i nohama jen mel spatne vydeni silhal a otok oka je v umelem spanku a ma podporu dychani bylo mu delane ct ale nebylo zde nic viditelneho dnes mu meli delat magn. Rezonanci ale tu presunuli az na zitrejsi rano stav se nehorsi a zivotni funkce ma v poradku bohuzel si nevim rady nic vic nam zatim nerekli rada bych vedela jestli je nejaka moznost ze bude v poradku nebo jestli mohou nastat nejake komplikace

Re: Krvaceni do mozku

Datum: 28.02.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Omlouvám se, že píšu až dnes.
Doktoři musí především zjistit proč ke krvácení došlo. (Na CT by ale bylo něco vidět? Jak přišli na to, že je to krvácení?).
Jak vypadá stav dnes?
Dr. Lukáš

Dotaz

Datum: 23.01.2018 | Vložil: Jerabkova

Dobrý den pane doktore,mám manžela skoro 3 roky po CMP, velmi intenzivně rehabilituje a několikrat manžel byl i v RU např. i v Klimkovicích,ale stále špatně chodí, málo pohybuje pravou rukou a dá se říct, že mluví jenom to co zopakuje, sám nesestaví větu.Cetla jsem, že v nemocnici Motole dávají injekce, které pomohou rozhýbat ruce i nohy a snad existuje metoda transkranialni magnetické stimulace na posílení mozku. Můžete k tomu něco říct? Manželovi je 68 let a vždycky byl vitální, tato situace jo opravdu občas přivede do deprese a beznaděje, kdy mává rukou ( podle něj to znamená, že nic nemá cenu?. Jsou 3 roky po těžké CMP dlouho a je pořád naděje na zlepšení? Děkuji za odpověď

Re: Dotaz

Datum: 28.02.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Hlavní je to, že po poškození mozku trvá rehabilitace velmi dlouho a některé pokroky bývají velmi nepatrné. To zlepšování trvá i léta. Tři roky jsou poměrně krátká doba. Zlepšení lze zaznamenat i po 10 letech. Podle mé vlastní zkušenosti lze za zlepšení považovat i PŘIZPŮSOBENÍ SE SITUACI. Člověk je pak i méně depresivní, rozladěný.
O Klimkovicích jsem slyšel a četl samé dobré reference.
Metody, o kterých píšete, neznám. Obecně lze ale říci, že ovlivnit je možno jen to, co je schopno reagovat, vzchopit se. Cévní mozková příhoda "původní centra" většinou zničí. Pak záleží na tom, jak se nám podaří vybudovat "nové spoje a oblasti".
Proto je velmi důležité tzv. pasivní cvičení ("hýbání vším, co se hýbat může", aby ty klouby byly připraveny na okamžik, kdy už pacient může sám).
Je taky nutné spolupracovat s psychologem. I rodina.
Dr. Lukáš

TÁTA PO CMP

Datum: 22.01.2018 | Vložil: MICHAELA

Dobrý den, chtěla bych najít někoho komu se stalo v rodině to samé nebo alespoň ví jaké to má následky atp. Psala jsem zde dotaz 10.01 2018 ale nikdo mi neodpověděl, je možné že to nikdo nevěděl.. táta už je vzhůru asi týden a 3 dny po CMP-krvácení do mozku. Pije brčkem,sní pár lžiček jídla za den, odpovídá na otázky kývnutím hlavou na ANO x NE, stiskává nám ruce atp. Jen je problém v tom, že když má otevřené oči občas se zahledí na jedno místo třeba 2min. Je možné že se to časem zpraví? Je ochrnutý zatím na levou stranu ale rehabilitují ho v nemocnici denně (cvičí sním). Občas ani oči otevřít nechce a když je má tak jak píši tak se kouká třeba občas do stropu nebo do zdi třeba 2min aniž by mrkl nebo reagoval na naše slova. Je možné že nad něčím přemýšlí? Nebo že se to teda zpraví za pár měsíců? Mám o něj strach. Budu velice ráda když mi někdo odpoví. Děkuju Michaela

Záznamy: 1 - 10 ze 394
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek