Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Bolest hlavy po mrtvici

Datum: 23.10.2019 | Vložil: Ester

Přítel 33prodelal mrtvici. Je 5den po události. Na JIP byl oněch 5dni. Nejprve musel na reoperaci cévy,potom měl velký otok mozku.
Po dnešním CT ho převezli na normální oddělení. Otok prý stále je ale výrazně se zmenšil.
Přítele jsem dnes koupala,celkem zvládá...
Bolí ho ale stále hlava a má strach. Má strach o život,že bude mít na normálním oddělení malou péči,kdyby se mu něco dělo. Neví,jestli bolest hlavy je normální ( ikdyz lékaři tvrdí,že ano) tedy se tím stresuje a je špatný...
Tedy se chci zeptat...opravdu je bolest hlavy 5dni po mrtvici a masivním otoku mozku v pořádku ( normální)?
Dekuji

Re: Bolest hlavy po mrtvici

Datum: 28.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den Vám přeji Ester.
Podle toho co píšete, je přítel v dobrých rukách. Bolest hlavy je u otoku mozku normální. Zvláště jestli u přítele ještě zcela neustoupil.
To, že je převezen z JIP, je spíše dobrá zpráva - nepotřebuje už tak urgentní péči. Na normálním oddělení sice sestřičku neuvidí tak "intenzivně", ale "kdyby se něco dělo", bude o něj postaráno.
ONO SE ALE NIC DÍT NEBUDE.
Že má strach, je normální. Prodělat mrtvici není záviděníhodný zážitek.
Mělo by být normální, že ho navštíví (CO NEJDŘÍV!!!) psycholog.
Hodně taky dělá Vaše podpora.
Dr. Lukáš

Chodidlo

Datum: 18.10.2019 | Vložil: Jakub

Dobrý den, po cmp mám nepohyblivé chodidlo. Je možné nepatrně pohnout prsty a celým chodidlem|Chodidlo reaguje reflexivně na lechtání na plosce, to se hýbe celé a prsty taky. Zatím mám předepsanou od neurologa ortézu. Dokážu však chodit i bez ní, ale je to velmi namáhavé, ujdu tak maximálně 50 metrů a pak si musím sednout. Dříve jsem dokázal ujít kilometry, teď už jen metry

Re: Chodidlo

Datum: 28.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den Jakube.
V průběhu rehabilitace po CMP se mohou objevit i některé nepříjemné projevy, které mohou vypadat jako zhoršení. Je to způsobeno tím, že tělo se snaží "uzdravit, co umí" a tak se právě může objevit i to, co bychom nechtěli (bolesti, mravenčení, křeče, ...). Je třeba být trpělivý, protože většina těchto "nechtěných nepříjemností" časem odezní. U CMP je tento čas bohužel hodně dlouhý.
dr.Lukáš

CMP

Datum: 18.10.2019 | Vložil: Lubomir Jan

Dobrý den,paní je už 8let po CMP ochrnutá na pravou stranu,sice pomaličku chodí má čtyřbodovou hůl,ale do pravé ruky nevezme ani tužku . Začala ji silně bolet pravá ruka .Dostala prášky Neurontin 100mg,ale nepomáhají . Můžete poradit ? Děkuji

Re: CMP

Datum: 28.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Při "mrtvici" (cévní mozkové příhodě) dochází k poškození i center a drah, majících na starosti citlivost. Proto se mohou objevovat v této oblasti i různé poruchy. Kromě necitlivosti a snížené citlivosti to bývají některé "zvláštní pocity" (tzv. dysestezie) a bohužel i nepříjemné bolesti.
Časem by mohly odeznít samy. Zatím se je snaží kolegové ovlivnit léky, jako je Neurontin. Po dohodě s ošetřujícím lékařem bych zvážil výraznější zvýšení dávky.
dr.Lukáš

Mravenčení v dolní končetině po CMP

Datum: 02.10.2019 | Vložil: V.M.

Dobrý den,

je mi 21 let a přibližně před třemi měsíci mě postihla mozková mrtvice. Zakrvácení (3 x 3 x 2 cm) podle slov lékařů pravděpodobně způsobil kavernom. Měla jsem poruchu řeči a necitlivou celou pravou půlku těla, naštěstí se skoro vše vrátilo do původního stavu. Zůstalo mi pouze “mravenčení” v dolní končetině. Občas se mi to zdá až bolestivé, hlavně v prstech. Jsem policistka a celý život jsem dost sportovala, nyní se mi zdá, jako bych tu dolní končetinu měla tuhou a rychle se unavím. Chtěla jsem se zeptat, co to “mravenčení” způsobuje, jak dlouho to může trvat a zda s tím lze něco dělat? Mám na to předepsanou Prelicu 75mg ráno a večer.

Předem děkuji za odpověď,
V.M.

Re: Mravenčení v dolní končetině po CMP

Datum: 04.10.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Hezký den Vám přeji.
Potěšitelné je, že jste se zlepšila.
To mravenčení je nejspíše způsobeno místem v mozku, kde jste "zakrvácela", může přetrvávat relativně dlouho, resp. může ustupovat pomalu. Prelica by měla zabránit "záchvatovitým" pocitům mravenčení a bolesti. Měla by zmenšovat "dráždění" v inkriminované oblasti mozku. Jako člověk zvyklý sportovat byste se měla s touto obtíží vyrovnat dobře.
Dr. Lukáš

Tatínek

Datum: 15.08.2019 | Vložil: Marie

Dobrý den, můj otec před pár dny prodělal mrtvičku, hodně mě to zasáhlo, tolik se o mě nestaral,ale má mě moc rád. Trochu šilhá a mluví jen o minulosti, ale jako by to byla přítomnost. Např. dříve žil ve Švýcarsku a když přijela p. Doktorka, začal říkat ,,co tu děláš? Tos jela tak daleko jen na otočku?”, když jsem za ním dnes byla, několikrát se zeptal kde to jsme. Jsem z toho hodně zmatená, jdu si hlavně pro radu, jak bych mu měla odpovídat. Třeba když se mě zeptal ,,a kde je máma” (jsou 10 let rozvedení) jestli mám říct, že s ní přeci není (to jsem mu řekla a bral to v pořádku) nebo že je doma. Jestli mu v takových normálních případech mám říct pravdu nebo dělat, že to je tak, jak říká. Bojim se, že když budu s nim souhlasit a lhát, tak si to bude myslet dál. Samozřejmě, že mu neřeknu, že jeho otec neni na rybách, ale je mrtvý, ale u techhle méně důležitých věcí by mě to zajímalo. Spraví se to někdy? Nebo bude pořád žít v minulosti? Děkuji :(

Re: Tatínek -akt

Datum: 17.08.2019 | Vložil: Marie

Dobrý den, píší zase, tatínek pořád mluví z cesty, sam nikam nedojde, už se ale směje :) Celkem šilhá - spraví se to? Lékaři nám jednou řeknou, že měl mrtvici a pak že neví, můžu po nich tedy chtít nějaký snímek mozku nebo jestli vi jak moc byl mozek zasažen? Pořád bych chtěla znát odpověď na mou první otázku -jak mu odpovídat. Dám tedy lehčí příklad než minule, ptal se kdo mu vzal ty berle a jeho sestra mu řekla, že je odnesla domů, přitom tam žádné berle neměl. Měla bych mu tedy rict, že je tam neměl nebo odpovídat tím způsobem jako má teta? Pořád nemá žádné rehabilitace a sestřičky na něj úplně kašlou :( Měli bychom tedy začít trochu cvičit sami?

Záznamy: 1 - 10 ze 557
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek