Zase MRTVICE ... jiný zdroj (neupravená citace)

06.09.2012 11:55

Rychle a nenápadně. Mrtvice zabíjí každých šest vteřin

 

Každý rok zemře v Česku na mrtvici mnoho tisíc lidí. Autor: ČTK

1.11.2011 13:04

Je druhou nejčastější příčinou smrti a postihne každého šestého člověka. Přitom jen necelá třetina lidí ví, že se proti mrtvici jde bojovat prevencí. Každý rok proto narůstá také těch, z nichž se kvůli mozkové příhodě stanou invalidé.

„V České republice postihne až 40 tisíc lidí ročně,“ upozorňuje primář neurologického oddělení Nemocnice Jihlava Ondřej Škoda. Mrtvice přitom byla v roce 2007 příčinou úmrtí 4 666 Čechů a 6 974 Češek. Na celém světě si vyžádá lidský život každých šest sekund.

Jak mrtvici poznáte? Přichází náhle a projevuje se slabostí, ochrnutím nebo poruchou citlivosti poloviny těla. Pacienta přepadne náhlá nevysvětlitelná závrať doprovázená slepotou, bolestí hlavy, zvracením, epileptickým záchvatem nebo poruchami řeči a vidění.

„Cévní mozkové příhody vznikají většinou kvůli uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou. Ta může vzniknout přímo v tepně zásobující mozek, nebo je zanesena odjinud, většinou ze srdce. Kromě uzávěru mozkové tepny mohou mrtvice vznikat také na podkladě krvácení do mozku,“ vysvětluje Robert Čihák, vedoucí lékař oddělení arytmologie z kliniky kardiologie v IKEM.

Riziko mrtvice přitom jde snížit. Jak? Dejte si pozor na vysoký krevní tlak, kouření, obezitu a vysoká hladina cholesterolu či cukrovku. Riziko však zvyšuje i vysoký věk a některá srdeční onemocnění - hlavně porucha srdečního rytmu. Fibrilace srdečních síní totiž zvyšuje riziko mozkové mrtvice pětinásobně. Po padesátém roce věku je proto na místě ročně alespoň jedna lékařská kontrola srdeční činnosti a krevního tlaku.

„Vzhledem k závažnosti klinického průběhu cévní mozkové příhody a ke stále omezeným možnostem příčinné léčby, která zatím nedokáže zajistit úplné vyléčení u většiny pacientů, je nutno klást velký důraz na primární prevenci vzniku cévních mozkových příhod,“ upozorňuje neurolog Ondřej Škoda.

Jak poznáte člověka s mrtvicí od opilce?

Požádejte postiženého, aby se usmál. Člověk po mrtvici bude mít ochablý jeden koutek či polovinu tváře, takže úsměv nebude symetrický.

Řekněte nemocnému, aby natáhl obě ruce před sebe. Pokud měl mozkovou příhodu, jedna ruka bude klesat nebo se vůbec nezvedne.

Chtějte po postiženém, ať po vás zopakuje jednoduchou větu. Pokud měl mrtvici, buď to vůbec nedokáže, nebo ji zkomolí.

Autor: Michaela Koubová . www.deník.cz