Rizikové faktory

06.09.2012 16:18

Mluví o nich ledaskdo. Co to ale je? Které to jsou? A jsou opravdu tak rizikové?

 

Obecně se dá říct, že nevhodné je cokoliv, co děláme jinak, než je přirozené. A přirozené NENÍ kouřit, jíst nevhodné potraviny, málo se hýbat a neodpočívat.

Z toho tedy vyplývá, že rizikovými faktory jsou kouření tabákových výrobků, pojídání novodobých pochutin, málo se pohybovat a stres nestřídat s odpočinkem. O každém z těchto rizikových vlivů by bylo možné napsat dlouhá pojednání. Všem se mnoho let věnují různé organizace (odborné i laické). Některé vlivy se mohou kombinovat, takže "vytvářejí" další hrozbu. Například málo pohybu a špatné jídlo mohou způsobit obezitu. Ta pak přináší cukrovku, neurologické komplikace, ucpávání cév a vzniká nekonečný tok všeho, co nám přináší strasti. Jedna z velmi účinných cest je, proti kterémukoliv  rizikovému faktoru (nejlépe všem), bojovat. Říká se tomu prevence. Podcením-li tato "ochranná opatření", mohu se dočkat nemoci. V dešní době je hodně, i pracovních, stresů. Je ale i poměrně málo lidí, umějících odpočívat. Proto se infarkty, další srdeční onemocnění a mozkové mrtvice přesouvají pomalu, ale jistě i do nižších věkových skupin. 

Na téma prevence bychom mohli mluvit hodně dlouho. Do prevence patří také některá docela nenáročná vyšetření, která pomohou ledacos ohlídat, zachytit včas. 

Zvláště, je-li nebezpečí nějaké nepříjemné choroby geneticky pravděpodobné, měli bychom se vyloučení rizikových faktorů věnovat hodně.

 

luk