Rehabilitační pomůcky

23.02.2014 12:44

Po zvládnutí prvních chvil, většinou i záchrany života, následuje různě dlouhé, většinou ale hodně dlouhé období návratu. Nemocný se snaží dostat své tělo a mysl opět do kondice. Všichni (on i blízcí) hledají nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout. Říká se, že rehabilitovat by se mělo co nejdříve. To je pravda. Podstatné ale je, abyste začali. Pak jen stačí vytrvat dostatečně dlouho. Vlastně ukončit rehabilitaci byste neměli. Když se malé dítě učí chodit, taky nepřestane po prvním pádu.

A co rehabilitační pomůcky?

Není nutné mít ty nejdražší a technicky nejdokonalejší. Záleží také na tom, co je nutné cvičit. Mnohé lze zvládnout i s velmi jednoduchými. Doma jich můžete objevit mnoho (míčky, kelímky, tužky, různé natahovací gumy). Rehabilitace se nemusí vázat jen na konkrétní časy. Cvičit se dá kdykoliv a kdekoliv. Opravdu nemusíte být závislí na speciálních strojích. Mnozí kutilové uplatní své schopnosti a navíc je to perfektní ergoterapie (rehabilitace pomocí tvůrčí práce). Ledacos ale bývá již, a dokonaleji, vyrobeno.

Hlavní je ale postoj pacienta, jeho odhodlání, vytrvalost a zarputilost. Proto za hlavní považuji psychickou podporu. Jak ze strany blízkých, tak odborníků. Požádat o pomoc psychologa, či psychiatra by měli i nejbližší, protože i na ně celková situace doléhá.

Nejdůležitější tedy bývá přístup pacienta a jeho blízkých.

 

luk