Oko 1 - seznámení.

09.12.2019 20:19

Vlastně oči. Zdravý člověk má dvě, na každé straně nosu jedno. Má je umístěny poměrně blízko a jejich pohyb je synchronizován. Majitelé aut jistě znají tzv. sbíhavost kol. Oči se při pohledu pohybují podobně. Vždy tak, aby se dívaly na stejné místo. Nestíhá-li jedno oko, vzniká dvojité vidění. Každé oko pak přenáší jiný obraz. Většinou tento problém souvisí se špatnou součinností zevních očních svalů. Ty jsou za pohyb očního bulbu zodpovědné. Do věku zhruba do dvou let se většinou nemusíme znepokojovat. Později je nutné očního lékaře vyhledat.
   Lidem (a také mnoha zvířatům) umožňuje toto uspořádání prostorové a hloubkové vidění. Díky tomu jsme schopni odhadnout dobře vzdálenost (třeba sklenice), rozeznávat tvary a rychlost pohybujícího se předmětu.
   Tonda Panenka (kdo neví - bývalý čsl. fotbalový reprezentant) by dal legendární bělehradskou penaltu s pirátskou páskou přes oko velmi obtížně. Ač se to možná nezdá, oko je velice složitý orgán a proto se jeho podrobnější stavbě budeme věnovat níž. Také se zmíním o dalších obvyklých problémech.
   Co je to krátkozrakost, dalekozrakost, šedý a zelený zákal, na co máme sklivec a proč nám nesvítí oči, jako kočce.Tolik prostoru věnuji právě oku, protože se o něm právem říká, že je to brána do duše. Protože očima prý získáváme až 80% informací. Možná se dovíte opět i něco, co jste doposud nevěděli :-).
 

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz