Mrtvice útočí na mladší

06.09.2012 15:59

Neupravená citace. Jistě si všimnete, že mnohé z toho, co píšu jinde, tvrdí i v tomto článku. Že by to tak bylo doopravy?!?

 

                                   Mrtvice hrozí už čtyřicátnicím

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice se zdaleka netýká jen starších lidí. Ohroženou skupinou jsou podle posledních výzkumů i ženy kolem čtyřicítky, které pendlují mezi prací a domácností a nestíhají si pořádně odpočinout, natož si hlídat zdravý životní styl.

Často se u nich totiž kombinují všechny možné rizikové faktory, hlavně stres a to, že nemají čas samy na sebe, třeba jít si zacvičit. Spousta z nich navíc vypjaté situace řeší cigaretou nebo sladkostmi, což jejich cévám rozhodně neprospívá. Riziko pak může v některých případech ještě zvýšit hormonální antikoncepce s estrogeny. To když se žena při ní nedokáže vzdát cigaret nebo když důkladně nezná nemoci, které se v její rodině objevily.

 

Tělo potřebuje zvolnit

„Ženy by neměly zapomínat na své zdraví a prevenci. Cévní mozková příhoda je jedním z onemocnění, kterému lze z velké míry předcházet zdravým životním stylem,“ upozorňuje vedoucí Cerebrovaskulárního centra I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Robert Mikulík.

 

Nejlepší prevencí je podle něj naučit se vypnout. I pár minut odpočinku denně totiž tělu prospěje víc, než si myslíte. K tomu přidejte pohyb, ze začátku, než si tělo zvykne, klidně jenom svižnou chůzi.

„Důležitá je i zdravá a pestrá strava. Alkohol by člověk měl omezit na minimum a s cigaretami skončit úplně,“ upozorňuje lékař

citace z internetu, tuším "žena.cz"

luk