Hrozba internetových útoků

27.11.2020 17:53

Hezký den.
   Dnes se nebudu věnovat CMP - mrtvici, ale tomu, co nás k ní může přivést. 
Nebezpečí koronavirové infekce nás zahnalo do relativně chráněného území našich bytů, domovů a jiných azylových prostorů. (Označení "byt" a "domov" jsem použil proto, že někteří častěji říkají "byt" - "bydliště", kdežto pro některé je to "DOMOV"). 
Kontakt s okolním světem nám více zajišťuje mobilní telefon, stolní počítač, notebook, tablet, nebo jiná, dnes již běžná, komunikaci umožňující technika. 
Z televize a rozhlasu se na nás valí příval různých sdělení a zpráv. Mnoho z nich je pochybné informační kvality. O některých lze úspěšně tvrdit, že to jsou lži.

   Tyto lži  se nejvíce šíří pomocí tzv. spamů. V následujícím článku (jednom z mnoha)  Vám poskytuji plné znění jednoho upozornění, které se tomuto tématu věnuje. Uvádím také zdroj. (To, aby mě někdo nemohl nařknout, že "se chlubím cizím peřím").

   

Co je spam? (zdroj)

SPAM je nevyžádaná hromadně rozesílaná elektronická pošta. 

Z právního hlediska se jedná o veškerou hromadně rozesílanou komunikaci, ke které neposkytnete předchozí informovaný souhlas. 

Tato sdělení také mohou obsahovat podvodné a zavádějící informace nebo nebezpečný software.

Jak poznáte, že se jedná o SPAM a proč se zpráva ocitne ve složce s nevyžádanou poštou?

Z technického hlediska SPAM zprávy většinou neodpovídají běžným standardům (např. DKIM, SPF, jeví se, že jsou odeslány z jiné domény).

Za SPAM také označujeme všechny zprávy, které chodí do tzv. spamových pastí - tj. do schránek, které se za žádných okolností nemohli dostat do databází s ověřeným a vědomým souhlasem.

Máme také k dispozici aktuální seznamy IP adres, které jsou v mezinárodních seznamech podvodných odesílatelů hromadné pošty. 

SPAM nám také pomáhají identifikovat naši uživatelé, kteří tyto nevyžádané zprávy mohou označit pomocí tlačítka Nahlásit SPAM.

Jak reagovat na SPAM?

Nijak. Nevyžádané zprávy ve složce SPAM neotevírejte ani na ně nijak nereagujte.

Pokud máte podezření, že se vám nevyžádaná zpráva ocitla v jiné složce, než v té, která je označena jako SPAM, tuto zprávu obratem nahlaste klikem na tlačítko Nahlásit jako SPAM. 

V poli Odesílatel se může objevit Vaše e-mailová adresa - to proto, že do této položky může kdokoli napsat libovolnou adresu, ikdyž zpráva není odeslána z Vaší schránky ani ji nenajdete ve složce Odeslaná pošta.

Výjimečně se může stát, že se do složky SPAM dostane i zpráva, která není nevyžádaná. Typicky se může jednat o automatické výzvy k potvrzení e-mailu při registraci do internetových služeb. Tyto služby vás většinou vyzvou ke kontrole složky se SPAMem. Nemáte-li jistotu, že se jedná o důvěryhodnou zprávu, nikdy na ni nereagujte.

Důležitá informace

Možná jste v poslední době zaznamenali větší objem tzv. spamu, který Vám chodí do e-mailových schránek. Když takový spam přijde, automaticky ho přesuneme do samostatné složky “Spam koš“, takže uživatelé, přihlašující se ke své poštovní schránce přes webové rozhraní, nebo stahující si poštu do svého klienta pomocí protokolu IMAP, s ním ve většině případů vůbec nepřijdou do styku. Pokud ale používáte starší protokol POP3, všechny zprávy se Vám stáhnou do jednoho lokálního inboxu na Vašem počítači a to včetně obsahu složky “Spam koš“.

https://freemail.help.economia.cz/articles/44652-nevyzadane-zpravy-spam

Na těchto stránkách najdete i další informace, jak pracovat s mailem.