Dýchací soustava

21.12.2019 18:54

   Jak jistě každý ví, dýchací soustava slouží k dýchání. Pro tělo zabezpečuje získávání kyslíku a vylučování kysličníku uhličitého. Kyslík je potřebný pro buňky, díky kterému mohou zpracovávat živiny a získávat z nich energii. Každý živočich je na určitém množství energie závislý. Její přísun musí být neustálý. Z toho plyne, jak moc je pro život důležitá.
(Ani auto bez kyslíku nejede. Ve vysokohorských oblastech to bývá problém.)
   Dýchací soustava s skládá ze dvou částí- horní a dolní dýchací soustava. Ta horní část (nosem počínaje) připravuje vzduch pro vstup do dalších oddílů. Dolní část je vše od hrtanu (ohryzek) dál, až plíce. Průdušnice se postupně dělí až na tzv. průdušinky a plicní sklípkyZde dochází k výměně plynů.
   Při plném nádechu se do plic vejde až několik litrů vzduchu. Tzv. kapacita plic je u dospělého muže zhruba 5,5 litru.  Při klidném (normálním) dechu je to asi 0,5 litru. 
   U každého člověka se kapacita plic liší. Záleží na postavě. Sportovci a muži ji mají větší. Samozřejmě je rozhodující druh sportu. Plavci a potápěči ji mají jistě větší než šachisté. Kapacitu taky ovlivňují nemoci.
  Jedním z nejdůležitějších pomocných dýchacích svalů je bránice. Její křečovité stahy, vyvolávající nechvalně známou škytavku zřejmě potrápily každého. Je tu i souvislost s tím, že bránicí prochází do žaludku jícen.
   Problémům s dýchací soustavou se budu věnovat později při seznamování s nejznámějšími nemocemi. Ale nedá mi, abych se nezmínil o kouření. Jsem nekuřák. Maximálně "pasivní". Že je kouření škodlivý zlozvyk, se oprávněně opakuje a stále asi opakovat bude. Kuřáci většinou tvrdí, že je zbytečně upozorňujeme, protože to prý se škodlivým vlivem kouření "není tak závažné", jak se tvrdí a taky prý "není jednoduché přestat". Nicméně, .... s oběma "obranými argumenty" se dá úspěšně polemizovat. To tady ale nechci rozebírat. Jednak jsou zdravotní důkazy nezpochybnitelné a přesvědčit kuřáky je velice obtížný úkol.  Kuřáci oprávněné námitky většinou uznávají, ale považují se za "oběť neodnaučitelného zlozvyku". Argumenty lékařů zlehčují a svým příkladem i někteří vlivní příliš nepodporují. Viz samotný Miloš Zeman, který veřejně doporučoval lehnout si v určitém věku k výfuku spalovacího motoru a z plných plic inhalovat. To za moc vhodné nepovažuji. To doporučení. Skoro mi to připadá jako hospodské machrování.

 

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz