Rychlá orientace a ev. odkazy na podrobnější články. Stránka, která by Vám měla pomoci. Nejdříve jsou odpovědi na Vaše dotazy, mé odpovědi a reakce na ně. Pod nimi jsou zpracovány "nejčastější dotazy".

 

        P R V N Í   P O M O C    volejte    1 5 5

Některé problémy a životní situace, dotazy a tedy i odpovědi se budou zřejmě opakovat . Stejně, jako se točí ten neustálý kolotoč nepříjemných událostí a jejich zvládání. Budu reagovat i na Vaše problémy, komplikace a budu zařazovat i to, co se mi zdá důležité.

 Vytvořil jsem i tuto stránku.    

Web, který by vám mohl také hodně pomoci se orientovat v ostatních krizových situacích:                                                                                  https://www.zachranny-kruh.cz/pomoc_zachrana_zivota/tisnova_volani.html

    A co další otázky?    

Odpověď buď naleznete v nějakém z mých článků, nebo se přímo zeptejte. Buď mailem, nebo veřejně v diskuzi.

Níže najdete nejen odpovědi na nejčastější otázky, ale i možnost se rovnou zeptat, nebo něco dodat. Píšu-li v mužském rodě (pacient, nemocný, apod.), je to kvůli jednoduchosti textu. Ženy nejsou pochopitelně těchto strastiplných příhod ušetřeny. Časté dotazy jsou pod jednotlivými otázkami a odpovědmi.

 

luk

 

Co Vás zajímá ?

Po mrtvici

Datum: 16.06.2019 | Vložil: Inka dánkova

Psala jsem vám již začátkem roku ale to jsem neměla takové problémy v lednu jsem měla potíže s pohybem pak byl klid ale nyní květen červen mám záchvaty cca po týdnu a to že se přestanu pohybovat slinták pokouší si vždy jazyk kolem na zemi krev počítám se a nějakou dobu mi trvá než se vzpamatují pak se pomalu dostanu do normálu zvolna se postavím a začnu se pohybovat předtím nepohnul ani prstem pak jsem schopná po sobě i uklidit moje neuroložka docent Filipová má poslala do Motola kde mi udělali EEG a CT a nic.Jsem rok a půl po mrtvici ložisko mám na koření na mozku do michy tyto záchvaty jsem měla během 14 dnů 4x přicházejí naprosto nečekaně a děsí mě teď mě čekají ještě sono krkavice a magnetická rezonance mozku ale nikdo mi není schopen nic říci během těchto stavů jsem bdělá a vše si uvědomuji hůř se mi dýchá při posledním záchvatu v koupelně kde jsem ležela zkroucená mě strašně bolela práva uměla kyčel. Co mám dělat pane doktore moc vás prosím jsem zoufalá. Dekuji

Lekari

Datum: 01.06.2019 | Vložil: Inka Dankova

Jsem rok a něco po mozkové mrtvici bohužel jsem šla do nemocnice po 3 dnech a tak bylo moje léčení také dlouhodobější zajímala by mě jedna věc otec mamky na mrtvici po 6ti letech lezení zemřel setra prodělala mrtvici před 3 roky já před rokem a mamka před 1/2 rokem bohudiky nikdo z nás nezůstal ležák a jsme schopné se i nadale starat se samy o sebe je možné že máme tuto nemoc zakódovanou v genech že je dědicna ?
Další je že po roce jsem měla atak podobný prvním příznakům v noci jsem ochrnula na celé tělo tu dobu jsem byla u mamky v Benešově dostala jsem se hned do nemocnice podezření na další mrtvici se nepotvrdilo a chování na neurologii od lékaře bylo hrozně měla jsem pocit že jsem hypochondr a obtěžují to jen taková připomínka takže všem držím pěsti a přeji hodně zdraví měla bych jít na operaci s hlasivkami a bojím se narkózy zdravim

přítel po mrtvici sám nedýchá

Datum: 26.04.2019 | Vložil: Alena

Dobrý den, přítel 67 roků, před měsícem akutní mozková příhoda, záchranka do půl hodiny, pravostranné ochrnutí,umělý spánek. probral se, reagoval,zkoušel sám dýchat, ale dostal zánět plic(údajně) od té doby na plicní vetilaci. Nyní v Surgalu v Brně. Opakují se ataky neklidu, vytrhávání dýchadla s naprostou apatií. Jak z toho ven..jak rehabilitovat a kde..

Re: přítel po mrtvici sám nedýchá

Datum: 12.06.2019 | Vložil: dr. Lukáš

Dobrý den.
Paní Aleno,
současný stav závisí především na příteli, schopnosti jeho těla se s tím vyrovnat. Za vydatné pomoci lékařů a sestřiček.
Vy teď bohužel moc pomoci nemůžete. Překlad na jiné oddělení by mu v současném stavu ani moc neprospěl. Jediná rehabilitace spočívá v pasivním udržování pohybu v kloubech.
Dr. Lukáš

co to je Takayusova artritida? Je to nebezpecna?

Datum: 23.10.2018 | Vložil: Aurelia

Takayusovo artritidu mam jak lecit? Nikdo poradne nevi...co mam delat ja? diky Aurelia

Re: co to je Takayusova artritida? Je to nebezpecna?

Datum: 15.11.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.
Je mi líto, ale na to, že je to vzácné onemocnění, máte pech.
Jedná se v podstatě o zánět cév - aorty (srdečnice) a s ní souvisejících velkých cév.
Zatím se bohužel neví, co je příčinou tohoto zánětu. Léčba se tedy hlavně soustředí na potlačení tohoto zánětu. Měli by Vás mít v péči revmatolog.
Zánět s sebou může bohužel přinášet i nepříjemné komplikace.

Dr. Lukáš

Jak rozmluvit po mrtvici?

Datum: 04.05.2018 | Vložil: slepý málomluvný mrtvice

Dejte tipy, jak více rozmluvit člověka s vysokým iq, avšak takřka slepým po mrtvici. Předem děkuji za jakoukoliv praktickou radu.

Re: Jak rozmluvit po mrtvici?

Datum: 15.11.2018 | Vložil: dr. lukáš

Dobrý den.

Já jsem začal také různými audionahrávkami (hry, knihy, povídky).
Taky bych doporučoval obrátit se na klinického logopeda.
Dr. Lukáš

Kde Vám pomohou

Datum: 07.09.2017 | Vložil: Jirka Holub

Ahoj, je mi 44 let a nikdy jsem nevěřil, že by se mi něco podobného mohlo stát, ale opak je pravdou. Moje doporučení je udržet si ve všech situacích klidnou mysl a smysl pro humor (někdy je to těžké :-) ).
Mám osobní zkušenost s KRL (Klinikou Rehabilitačního lékařství) a následnou péčí v Ergoaktivu a mohu jen doporučit - obě zkušenosti mne obohatily. Další možná důležitější věc je podpora blízkých - v mém případě manželka, děti, rodina a kamarádi (kolegové). Jirka

Nereaguje

Datum: 15.01.2017 | Vložil: Mirka

Dobrý den,
můj tatínek 50 let, prodělal v pondělí 9.1.2017 mrtvici,nezavolal si sanitku hned ale asi až po 3 dnech co mu pořád nebylo dobře.Myslel si asi, že má chřipku, byl nachlazený už po Vánocích. Takže na iktovou jednotku ho neodvezli,ale leží na ARO. Po 7 dnech má kolísavý tlak, moc nereaguje. Nereaguje tzn.,ze pokyn typu vyplaznout jazyk, zvednout ruku to mu moc nejde. Je ochrnutý na pravou čast tela. Když jsem za ním byla na návštěvě i s mamkou po 3 dnech od toho neštěstí, tatka nás poznal, celej se rozzářil a myslím si že vnímal co jsme mu říkali.Pusinkoval nás a dělal srandičky, smál se, tak jak to, že ted nereaguje? Jsou zákazy návštev do nemocnic kvuli chripkove epidemii, měli jsme na ten jeden den vyjímku a od te doby jsem ho nevidela. Může to být i tím že je třeba smutný, deprimovaný atd? A pane doktore dokaže zas chodit? Neví to nikdo já vím, ale strasne moc doufám, že to bude zase dobré. Jsme z toho všichni úplně neštastní. Já nemuzu delat nic než jen myslet na tatky. Kam ho převest aby měl tu nejlepsi a 100% péči aby nic nezanedbali? Ano, musí ted ležet na ARU, rehabilitace probíhají....ale mám pochybnosti, bojím se co bude dál.Jeden doktor mě do telefonu řekl, že asi nebude moct chodit, že je to asi jisté a když jsem tam pak volala za hodinu znova uplne vynervovana, že tohle přece nemůže být pravda, tak mi doktorka zas jiná do telefonu řekla, že to nemůžou s jistotou říct, že vlastne neví nic jiste, že to chce čas apod. Tak v jednu chvíli mě reknou že nebude chodit a pak zas ze neví? Co to je? Ztratila jsem k nim absolutní důvěru, co mam dělat, trvat na tom že chci aby byl tatka převezen? Ale kam? Ke Svate Anne, když ho v Bohunicích odmítli? Prosím pomozte, poradte...Děkuji

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Nejčastější dotazy

Poškození mozku - co ho způsobí ?

14.08.2012 20:46
Kromě mrtvice je to samozřejmě i úraz. Dalšími...

Psychiatr, psycholog - přece nejsem "blázen" !!!

13.08.2012 17:05
Hm, "blázen" sice ne, ale  psychika...

Dá se cvičit mozek ?

12.08.2012 19:47
Ano. Mozek řídí veškerou činnost těla....

Co to jsou kognitivní funkce ?

12.08.2012 19:19
Doslovný překlad znamená "poznávací". ...

Mám cvičit i myšlení ? A jak ?

12.08.2012 19:08
ANO. Rehabilitujte nejen hybnost, ale i tzv....

Po jednom roce je prý už zbytečné cvičit ?!?

12.08.2012 18:50
NENÍ TO PRAVDA !!!   To jsme se...

Zlepší se to ?

12.08.2012 18:34
Určitě. Ne tak rychle, jak bychom si přáli a...

Nechat se vyšetřit ? Vždyť to není jednoduché vyšetření.

09.08.2012 11:32
Odpověď není zcela jednoznačná. Obecně se dá...

Co je to MR, CT, AG, EEG, ...

08.08.2012 20:24
. . . a jiné tajemné názvy v sobě skrývají...

A co psycholog ?

03.08.2012 20:38
Co nejdříve. Pacient je většinou zmaten a...
Záznamy: 31 - 40 ze 46
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>