Miniprůvodce lidským tělem

Je jasné, že cévní mozková příhoda (CMP) je dost závažné onemocnění. Dovede notně zamávat každým člověkem. Fyzicky i psychicky. Člověk, respektive lidský organizmus, je hodně složitý.
Napadlo mě, že bych Vás mohl na těchto stránkách lidským tělem provést. Povědět něco o jeho fungování, trochu popovídat o některých nemocech s tím, že bych Vám řekl, jak jim předcházet. Před nedávnou dobou (v létě 2013) mě o tento exkurs požádala ředitelka portálu PRVNÍ KROK paní ing. Zuzana Dobiášová.
 Téměř celý život jsem byl neurolog. Do ostatních oborů jsem většinou jen nahlédl. Proto některé mé informace, sdělení a vysvětlení budou možná nutit mé kolegy z jiných oborů k odbornějšímu výkladu, nebo k upřesnění. V tom případě prosím o reakci až ve chvíli, kdy to bude opravdu nutné. Případně nějakou kapitolu rozvést.
Rozhodně totiž nemám v úmyslu dělat z medicínských laiků doktory a nemíním zahlcovat spoustou hůře srozumitelných teoretických pojednání.
Vše se budu snažit popsat česky, nikoliv doktorsky (jazyk, v němž se to hemží odbornými výrazy a běžný pacient většinou nerozumí, přestože by se rád dozvěděl, co mu vlastně je).
Nejprve se soustředím na jednotlivé součásti lidského těla a základy jejich součinnosti. Současně s tím, nebo v samostatných částech, se zmíním o základech nemocí, léčbě a prevenci.
Základní studium medicíny trvá 6 let velmi intenzivního studia na lékařské fakultě (student získá titul MUDr.) a poté pokračuje tou, řekl bych, nejdůležitější částí - praxí. Teprve po 10-15 letech po promoci může člověk doufat, že se stane lékařem.
Účelem mého miniseriálu o lidském těle je přiblížit Vám více to nejcennější, co máme.
Je třeba ale myslet na to, že celek tvoří nejen jednotlivé orgány a systémy, avšak že významnou součástí celku je psychika. Její stav má na fungování člověka a případný vznik nemocí hodně velký vliv.
Jak jsem říkal, tělo je to nejvzácnější, co máme. Mnozí s ním však zacházejí velice nešetrně a údržbu zcela zanedbávají. Ke změně tohoto postoje budu chtít přispět také.

 

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz


Lidské tělo - průvodce

Jak vypadá lidské tělo?

10.11.2019 16:34
Jak vypadá průměrný člověk?    Lidí je na světě pár miliard. Mají různou barvu kůže, jiné vlasy, rozdílně špulí pusu, někteří jsou hubení, druzí zase dobře rostlí. Jsou i takoví, kteří mají troch víc tuku, než je správné.    V každé zemi mají i prý odlišně přitažlivé ženy. Říká...

Hlava

06.11.2019 13:55
Hlava "To, co je vidět, jsou oči, uši, nos a ústa. To, co je skryto, je mozek . Tedy alespoň se předpokládá, že většina lidí tam mozek má. Nikoliv jen dutinu. Nebo, že nemá hlavu jen na čepici. Hlavně . . . mozek vcelku dobře chrání lebka. Její tvrdost ale způsobuje některé odlišné reakce na...